• Be patyčių konferencija 2024
  • Vaikų linijos Facebook puslapis
  • Vaikų linijos Instagram puslapis
  • Vaikų linijos Linkedin puslapis
  • Vaikų linijos Youtube kanalass
Pokalbiai internetu Vaikų linijoje
116 111 PAGALBA TELEFONU

Ateisiu pas tave, nors tu gali to ir nesitikėti… Nuoširdžiai tavo, Brendimas

Ateisiu pas tave, nors tu gali to ir nesitikėti...

-Nuoširdžiai tavo, Brendimas

Brendimas – tai laikotarpis kurio metu galima susidurti su kūno, hormonų, mąstymo pokyčiais. Brendimas yra individualus procesas.

Paprastai mergaitėms brendimas prasideda nuo 8 iki 13 m., o berniukams – nuo 9 iki 14 m. Visiškai natūralu, kad tavo brendimas gali prasidėti kiek anksčiau ar vėliau nei tavo bendraamžių.

Šiame puslapyje

Pokyčiai

Augimas

icons-girl-02
icons-boy-01
Smegenys gamina ir augimo hormonus, todėl prasidėjus lytiniam brendimui, gali stipriai paaugti.
icons-boy-01

Berniukai gali paūgėti ypač stipriai net 20–30 cm per metus.

Balsas

icons-boy-01
Jis pasidaro žemesnis, kartais „lūžtantis“, tačiau tai būdinga ne visiems berniukams.

„Šlapi sapnai“

icons-boy-01
Prasideda poliucijos – naktiniai sėklos išsiliejimai. Sėkla išsilieja per varpą miegant. Tai normalus reiškinys, dėl kurio nereikia nerimauti.

Erekcija

icons-boy-01
Nuo erotinių minčių ir fantazijų atsiranda erekcija. Kartais erekcija gali prasidėti be jokios paaiškinamos priežasties.

Hormonai ir lytiniai organai

icons-boy-01

Greitai gaminami lytiniai hormonai. Padidėja varpa su kapšeliu.

icons-girl-02
Pradeda augti krūtys. Kartais krūtys gali augti nevienodai: viena auga greičiau už kitą, tačiau po kiek laiko krūtų forma suvienodėja.

Mėnesinės

icons-girl-02
Tai vienas svarbiausių lytinio brendimo požymių. Kai kurios merginos susiduria su prieš menstruaciniu sindromu: įtampos pojūtis, nepastovi nuotaika, didesnis irzlumas. Prieš kiekvienas menstruacijas mergaitė gali jaustis išsipūtusi, pastorėjusi, o taip pat jautriau reaguoti į įprastus dalykus. Taip pat, galima pastebėti, kad makštyje atsiranda išskyrų – tai natūralus procesas, kurio metu makštis valosi. Paprastai išskyros yra bespalvės ir bekvapės. Jei tau atrodo, kad išskyrų labai daug, jos nemalonaus kvapo ar geltonos spalvos, tuomet verta pasikonsultuoti su gydytoju

Plaukuotumas

icons-girl-02
icons-boy-01
Plaukai pradeda augti pažastyse, ant gaktos, kojų ir kitų kūno vietų. Jie darosi vis tankesni, tamsesni ir šiurkštesni .
icons-boy-01
Ant veido gali pradėti augti ūsai ir barzda.

Kvapas

icons-girl-02
icons-boy-01
Atsiranda specifinis kūno kvapas, todėl prireikia dažniau praustis.

Spuogai

icons-girl-02
icons-boy-01
Gali atsirasti spuogų, tačiau dažniausiai jie po kiek laiko pranyksta. Spuogeliai paprastai atsiranda dėl hormonų, o ne prastos higienos.

Kūnas

icons-boy-01
Išsivysto stambesni raumenys, praplatėja pečiai.
icons-girl-02
Brendimo metu ne tik auga krūtys, bet ir išryškėja liemuo, praplatėja klubai, figūra tampa vis labiau moteriška. Organizmas keičiasi, ruošia kūną tapimui moterimi. Tuomet gali pradėti kaupti riebalus, todėl gali atrodyti, kad priaugama svorio. Kai kurios mergaitės į tai reaguoja labai jautriai, puola laikytis įvairių dietų. Tačiau nereikia pamiršti, kad tai yra natūrali, normali lytinio brendimo dalis, kad taip turi būti.

Masturbacija

icons-girl-02
icons-boy-01
Stiprėja lytinis potraukis, atsiranda noras save liesti, masturbuotis. Tai natūrali lytinio brendimo dalis.

Kaip susidoroti su iššūkiais?

Kūno pokyčiai

Greitas augimas, formų pasikeitimas, lytinių organų išvaizdos pokyčiai gali kelti įvairių jausmų. Svarbu, kad žinotumei, jog tai natūralu. Jei manai, kad kažkas vyksta neįprastai, jauti fizinį nepatogumą, tuomet verta kreiptis į gydytoją. Jei nori daugiau sužinoti informacijos pats / pati, verta rinktis patikimus šaltinius – sveikatos specialistų pateiktą informaciją, informacinius leidinius ir pan.

Plaukuotumas

Kiekvieno plaukuotumas yra skirtingas, plaukų augimo greitis, tankumas būna skirtingi. Ką daryti su plaukeliais? Tu gali nuspręsti pats / pati, ką nori daryti su augančiais plaukeliais. Niekas neturėtų tavęs spausti, kaip su jais turi elgtis. Kai kurie pasirenka šalinti plaukelius, kai kurie juos palieka augti.

Masturbacija

Kai kurie masturbuojasi dažnai, kai kurie apskritai to nedaro. Kiekvienas esame skirtingi. Natūralu, kad gali kilti noras masturbuotis, ypač paauglystės laikotarpiu. Masturbacija neturi kelti nepatogumų kitiems žmonėms. Tai reiškia, kad masturbacija viešumoje yra nepriimtina. Paprastai tai vyksta privačioje aplinkoje. Masturbacija neturėtų trikdyti tavo kasdieninio gyvenimo, hobių, pamokų. Jei dėl noro masturbuotis susiduri su šiais sunkumais, verta kreiptis į gydytoją ar psichologą.

Santykiai

Brendimo laikotarpių paprastai prasideda pirmosios romantinės patirtys. Dažnai norisi artimo, intymaus kontakto su kitu žmogumi. Kartais galima susidurti su nejaukiomis arba atvirkščiai – maloniomis situacijomis. Jei santykiai kelia iššūkių ar norisi pasidalyti savo situacija, gali kalbėti su draugu/-e, artimuoju ar Vaikų linijos savanoriu.

Mitai

Lina Januškevičiūtė

Lytiškumo ugdymo ekspertė, edukatorė, viešosios įstaigos „Įvairovės edukacijos namai” vadovė

Tai yra mitas!

Maudytis galima tiek vonioje, tiek atvirame vandens telkinyje, tačiau svarbu atsižvelgti į tai, kad galima susidurti su didesne infekcijos rizika (gimdos kaklelio, endometuriumo, makšties).

Svarbu naudoti higienos priemones (tamponus arba menstruacines taureles), kurios padės nuo menstruacijų kraujo pratekėjimo maudynių metu.

Svarbu nepamiršti keistis higieninių priemonių! O apskritai – šilta vonia gali padėti sumažinti menstruacijų metu atsirandantį skausmą, tad tai gali būti ir pagalba tau.

Norint maudytis svarbu pasirūpinti tinkamomis higienos priemonėmis ir savo pačios jausmais – jeigu jautiesi nepatogiai ar nemaloniai – kviečiame palūkėti kol baigsis menstruacijos ir tuomet mėgautis vandens pramogomis!

Erekcija paauglystės metu iš tiesų gali įvykti dėl bet kokių priežasčių – dėl specifinio užuosto kvapo, dėl tam tikro prisilietimo ar netgi dėl minčių, kurios tikrai nebūtinai gali būti su seksualine potekste.

Svarbu suprasti, jog erekcija gali nutikti bet kur – namuose, mokykloje, koridoriuje, kieme.

Tai vyksta visiems vaikinams brendimo metu ir laikui bėgant jos taps retesnės.

Kartais įvykusią erekciją aplinkiniai gali pastebėti, tačiau visuomet prisimink, kad tavo kūnas – yra tavo tvirtovė, tad niekas neturi teisės nužiūrinėti tavęs, ypač tavo privačių kūno vietų.

Savaiminė erekcija yra natūrali brendimo dalis ir ji neturėtų būti gėdinga, nors tikrai gali kelti įvairių jausmų ir emocijų. Nepamiršk, kad tai rodo, jog po truputį keitiesi ir tampi suaugusiu žmogumi!

Nors menstruacijų metu atrodo, jog netenkama labai daug kraujo, tačiau iš tiesų jų metu išbėga maždaug 30–50 ml. kraujo (maždaug 2–3 arbatiniai šaukšteliai).

Žinoma, kartais, jeigu menstruacijos yra gausesnės, iš organizmo gali pasišalinti daug daugiau kraujo, tačiau tikrai ne litrai, kaip gali pasirodyti.

Visgi galima pagalvoti, kad yra nesąmonė toks mažas kiekis, kadangi atrodo, kad kūnas pašalino jo tikrai daugiau. Šis įsivaizdavimas gal atsirasti todėl, jog menstruacijų metu iš kūno pasišalina ir išskyros, skysčiai, gleivės, tad tai ir gali sudaryti įspūdį, kiek daug visko išbėga iš kūno.

Svarbu tai, jog jeigu menstruacijos yra labai gausios, labai skausmingos, labai dažnai reikia keistis pilnus higieninius paketus ar tamponus – metas apsilankyti pas gydytoją ir suprasti, ar viskas vyksta kaip turi vykti.

Iš tiesų kartais galima apsidairyti aplink ir pamatyti, kad bendraamžių kūnai po truputį keičiasi, ima svyruoti emocijos ir nelabai aišku, kas vyksta. Gali atrodyti, jog tuoj tuoj ir man taip pat bus. Tačiau brendimas – labai individualus procesas, kaip ir kiekvienas ir kiekviena iš mūsų. Jis neatsitinka per vieną naktį ir tikrai neprasideda visiems vienu metu – kai kurie požymiai gali atsirasti anksčiau, kiti – vėliau.

Kartais gali apimti nerimas, jog jeigu kiti bendraamžiai jau keičiasi, o aš dar ne – kažkas su manimi negerai, tačiau tai tiesiog reiškia, jog mano kūnas bręsta kitaip ir tam tikri požymiai gali atsirasti šiek tiek vėliau.

Visgi verta prisiminti, jog pas gydytojus svarbu nueiti pasitikrinti visoms merginoms tarp 13–15 m., jei vyresniems vaikinams vis dar neįvyko sėklidžių padidėjimas, jeigu iki maždaug 13 m. merginai nepradėjo augti krūtys arba iki maždaug 15 m. vis dar nėra menstruacijų.

Rūpinkimės savo sveikata!

Atmintinė

Nerimauti dėl kūno pokyčių yra natūralu.
Svarbu skaityti patikimus šaltinius.
Kilus klausimams, visuomet galima pasikalbėti su suaugusiuoju ar specialistu.
Apie brendimą gali kalbėtis su Vaikų linijos savanoriais-konsultantais.

Kaip pasiruošti brendimui?

Skaitomiausi

Taip, kartais norint labiau, ar norint mažiau, tenka pakeisti mokyklą. Šiame pokytyje gali kilti įvairių iššūkių. Pradedant nuo pripratimo prie naujo kėlimosi ritmo, naujo kelionės maršruto, tęsiant naujų draugų susiradimu ir baigiant galimu nemaloniu atstūmimu.

Kai mokytis sunku 

Nors mokymasis yra įdomus ir vertingas procesas, kartais jis gali būti tikrai nelengvas. Kai mokytis nesiseka, gali pajusti įvairius jausmus: pyktį, liūdesį ar nusivylimą. Nelik su šiais jausmais vienas. Vaikų linijos konsultantai yra pasiruošę tave išklausyti ir padėti rasti sprendimų.

Brendimas – tai laikotarpis kurio metu galima susidurti su kūno, hormonų, mąstymo pokyčiais. Brendimas yra individualus procesas. Paprastai mergaitėms brendimas prasideda nuo 8 iki 13 m., o berniukams – nuo 9 iki 14 m. Visiškai natūralu, kad tavo brendimas gali prasidėti kiek anksčiau ar vėliau nei tavo bendraamžių.

Alkoholis – tau (ne) brolis?! 

Alkoholis yra psichoaktyvi medžiaga, kuri gali sukelti  fizinę ir psichologinę priklausomybę. Net ir nedidelis alkoholio vartojimas paveikia tavo mąstymą bei jausmus. Svarbu, kad žinotum apie pavojus, kuriuos gali sukelti alkoholio vartojimas. Remiantis faktais yra lengviau priimti tinkamą ir atsakingą sprendimą.

2560 1333 Vaikų linija
Pasidalinkite:
Start Typing