Tevams3.jpg
Savanoris Liudas: „Iš „Vaikų linijos“ gaunu pamokas, kaip suprasti save ir kitą, kaip džiaugtis savo gyvenimu ir kitam padėti džiaugtis savuoju. Patiriu jausmą, kad darau prasmingus darbus ir kad kažkam padedu užaugti Žmogumi.“

Kaip galima reaguoti į patyčias, matomas gatvėje?

KLAUSIMAS:

 

Auginu metukų dukrytę ir neretai su ja einu pasivaikščioti prie mokyklos – mes netoli jos gyvename. Šiandien bevaikščiodama pastebėjau, kaip einant iš mokyklos du berniukai persekioja mergaitę – atrodo, lyg ir nieko blogo jai nedaro, bet ta mažytė bėga nuo jų, o jie ją prisiveja, kažką pasako, nugirdau lyg kažkokį grasinimą, tada ji vėl su ašaromis akyse bėga. Taip graudu buvo visa tai stebėti, pagalvojau, kad ir mano pupa į mokyklą eis, kas ten ją apgins. Grįžusi vis galvoju, ar galėjau ką nors padaryti toje situacijoje, kaip galėjau sureaguoti, kad tuos berniukus sustabdyčiau. Benaršydama internete aptikau jūsų puslapį ir nusprendžiau jūsų paklausti, kaip galima reaguoti į patyčias, matomas gatvėje?

 

ATSAKYMAS:

 

Patyčios tarp vaikų vyksta įvairiose erdvėse – dažniausiai jos vyksta mokykloje, pakeliui į mokyklą ar iš jos, bet gali vykti ir kitose daugiau ar mažiau viešose vietose. Jei mokykloje patyčias sustabdyti gali mokykloje dirbantys suaugusieji ar kiti moksleiviai, tai gatvėje vykstančios patyčios iš tiesų neretai nesulaukia aplinkinių žmonių reakcijos. Reaguoti į vaikų agresyvų elgesį gatvėje greta esantiems nepažįstamiems žmonėms kartais atrodo nesaugu, kartais tiesiog neaišku, kaip tą galima padaryti, ar sunku įvertinti, kas tiksliai tarp vaikų vyksta – gal jie tik taip žaidžia? Kaip supratome iš laiško, Jums taip pat liko ne visai aišku, kas vyksta tarp vaikų, tačiau nerimą Jums sukėlė pastebimos nelygios vaikų jėgos – mergaitė bėga su ašaromis akyse, berniukai ją prisiviję kažką sako, lyg ir grasina jai. Suprantama, kad nelengva buvo į tokią situaciją sureaguoti – juk joje nėra akivaizdaus smurto, tačiau ir tokioje situacijoje galime nepraeiti pro šalį ir sustabdyti berniukus.

Paprastai norint sustabdyti patyčias reikia:

  • Prieiti arti netinkamai besielgiančio vaiko.
  • Užkirsti kelią netinkamiems veiksmams (pvz., atsistoti tarp skriaudžiamojo ir skriaudėjo).
  • Garsiai, aiškiai ir tvirtu tonu paprašyti liautis taip elgusis.

 

Taigi, Jūsų minimoje situacijoje pakaktų tiesiog paprasto parodymo, kad Jūs matote, kas vyksta, ir pastebite, kad tai nėra tinkamas elgesys. Galima tiesiog sudrausminti berniukus "Liaukitės persekioti mergaitę". Be to, dar galima pasiūlyti pagalbą mergaitei, pvz., palydėti ją iki namų. To paprastai pakanka, kad vaikai liautųsi tuo metu tyčiotis. Žinoma, gali būti ir taip, kad į tokį sudrausminimą vaikai atsakys, kad "jie nieko nedaro". Nepažįstamam praeiviui neverta leistis į aiškinimąsi, kas, iš tiesų, čia nutiko, tačiau Jūs įtariate, kad berniukų elgesys skaudina mergaitę, ir to pakanka tam, kad įsikištumėte ir bandytumėte jai padėti. Netgi jei paaiškėtų, kad patyčios nevyko, savo reagavimu Jūs leidžiate vaikams suprasti, kad šalia yra suaugusiųjų, kurie neabejingi tam, kas vyksta, ir yra linkę padėti vaikams. Taigi svarbu pastebėti įtartiną elgesį ir nuo jo apsaugoti kitus vaikus.

 

Patyčių situacijose, vykstančiose už mokyklos ribų, skriaudėjai neretai jaučiasi "saugūs", nes žino, kad čia mažesnė tikimybė būti pastebėtiems, atpažintiems ar sustabdytiems. Labai džiugu, kad norite nepraeiti pro šalį, o padėti skriaudžiamiems vaikams – kuo daugiau atsiras žmonių, neabejingų patyčių situacijoms gatvėse, tuo saugesni bus vaikai.

 

<< Atgal


PAGRINDINIAI RĖMĖJAI