12foto.jpg
Savanorė Loreta: „Savanoriavimas mane išmokė koncentruoto atsidavimo, padėjo naujai įvertinti kai kuriuos gyvenimo aspektus, leido pajausti bendrystę su bendraminčiais ir visa tai perkelti į bendravimą su vaikais.“

Prievarta

Augdami ir bręsdami dauguma vaikų ir jaunuolių sulaukia daug meilės ir rūpesčio, kurie jiems būtini tampant suaugusiu žmogumi. Deja, kai kurie vaikai yra mušami, apleisti ar išnaudojami suaugusiųjų ar kitų vaikų. Vaikai retai pasakoja apie patiriamą prievartą. Dažnai jaunesni vaikai gali net nesuprasti, jog tai, ką jiems daro, yra prievarta ir toks suaugusiojo elgesys yra netinkamas.  Kartais vaikai netgi gali jaustis kalti dėl to, kas vyksta, gali būti įbauginti tylėti, gėdytis arba nežinoti, į ką kreiptis pagalbos bei kaip apie tai prabilti. Dažnai skriaudėjas būna artimas žmogus, ir vaikas nenori sukelti jam nemalonumų.

 

Kokia gali būti prievarta?

 

Prievarta yra vaiką žalojantis elgesys.  Prievarta gali būti fizinė, emocinė, seksualinė, arba nepriežiūra.

  • Fizinės prievartos pavyzdžiai: mušimas ranka ar įvairiais daiktais, stumdymas, spardymas, purtymas, tampymas už plaukų, pririšimas ar užrakinimas;
  • Emocinės prievartos pavyzdžiai: nuvertinimas, grasinimas, kritika, žeminimas, nuolatinis nepritarimas ir priekaištai;
  • Seksualinės prievartos pavyzdžiai: seksualiniai santykiai, vaiko vertimas masturbuotis ar glostyti suaugusiojo lytinius organus, vaiko glostymas, masturbavimas, vertimas vaiką filmuotis nuogam, ar versti žiūrėti pornografinę medžiagą;
  • Vaiko nepriežiūros pavyzdžiai: nesirūpinimas vaiko maitinimu, rengimu, sveikata, vaiko lavinimu, išvijimas iš namų.

 

Smurtinis elgesys su vaiku gali būti vienkartinis įvykis (pavyzdžiui, mušimas, kad nustotų verkti), arba nuolatinis elgesio su vaiku būdas (pavyzdžiui, nepriežiūra, seksualinis išnaudojimas). Dažnai vaikai, patiriantys prievartą, kenčia ne nuo vienos kurios prievartos rūšies, bet nuo kelių iš jų.

 

Prievarta – netinkamas elgesys, kurią svarbu sustabdyti

 

Įvairių rūšių prievarta prieš vaiką yra netinkamas ir baudžiamas elgesys. Todėl svarbu netylėti bei kreiptis pagalbos. Pagalbos vaikai gali kreiptis į suaugusį žmogų, kuriuo pasitiki. Pavyzdžiui, papasakoti apie skriaudą nesmurtaujančiam giminaičiui ar kaimynui, mokykloje galima kreiptis į klasės auklėtoją, mokytoją, socialinį pedagogą ar psichologą. Taip pat visada gali paskambinti į "Vaikų liniją" nemokamu numeriu 116 111, parašyti mums laišką, susisiek pokalbiais internetu arba diskutuoti su bendraamžiais.

 

Ką vaikai turi žinoti apie prievartą ir savo teises:

 

  • Tu turi teisę būti saugus. Niekas neturi teisės Tavęs skriausti;
  • Jei esi prievartaujamas, Tu dėl to nekaltas – asmuo, kuris tai daro, elgiasi netinkamai;
  • Apie tai, jog esi prievartaujamas, ar kad Tau gresia prievarta, Tu turėtum pasakyti kam nors, kuo pasitiki, pavyzdžiui, tėvams, giminėms ar draugams;
  • GERAI, jei neslepi, kad esi prievartaujamas;
  • Suaugusieji gali nepatikėti Tavo pasakojimu, kad esi prievartaujamas. Jie gali teigti, jog Tu meluoji. Todėl apie prievartą turėtum kalbėti su tuo žmogumi, kuriuo pasitiki, arba Tu gali paskambinti į “Vaikų liniją”.
 

PAGRINDINIAI RĖMĖJAI