15foto.jpg
Savanorė Loreta: „Savanoriavimas mane išmokė koncentruoto atsidavimo, padėjo naujai įvertinti kai kuriuos gyvenimo aspektus, leido pajausti bendrystę su bendraminčiais ir visa tai perkelti į bendravimą su vaikais.“

MŪSŲ NAUJIENOS

VAIKAI KLAUSIA ─ VAIKŲ LINIJA ATSAKO

2013-02-24 23:16:51

„SAUGESNIO INTERNETO DIENOS“ RENGINYJE MOKINIAI TURĖJO GALIMYBĘ ANONIMIŠKAI UŽDUOTI KLAUSIMUS VAIKŲ LINIJAI. KVIEČIAME SUSIPAŽINTI SU ATSAKYMAIS Į JUOS.

 

APIE INTERNETĄ

Iš kur atsiranda Internetas?

Internetas tai didžiausias pasaulyje kompiuterinis tinklas (sistema). Niekas tiksliai nežino, kiek kompiuterių yra prijungta prie interneto, jų skaičius yra didžiulis. Vikipedijos duomenimis, Internetas atsirado kaip projektas, skirtas operatyviam keitimuisi moksline informacija (http://lt.wikipedia.org). Pirmasis interneto puslapis buvo padarytas 1990 m.

Kompiuteris prie interneto gali būti jungiamas per modemą ir kitokią speicalią įrangą. Tam, kad galėtum prisijungti prie Interneto, kompiuteryje turi būti įtaisyta tinklo plokštė, įdiegta speciali programinė įranga.

Prie interneto prisijungęs vartotojas gali naudotis elektroniniu paštu, ieškoti informacijos, iš tinklo atsisiųsti failų, dalyvauti diskusijų grupėse, interaktyviai bendrauti pokalbių kambariuose, pirkti ir parduoti įvairias prekes, kurti tinklalapius ir kita.

Interneto alimybės yra labai plačios, todėl svarbu žinoti kokios yra atsargaus elgesio internete taisyklės ir jomis naudotis naršant tinkle. Daugiau informacijos galima rasti čia

Kokia svetainė daro daugiausiai žalos?

Egzistuoja tam tikros svetainės, kur galima aptikti žalingą informaciją. Tai yra internetiniai puslapiai, kur yra pornografinis turinys (pvz., vaizduojami žmonių lytiniai organai, lytinis aktas), kur skelbiama informacija, kuria tyčiojamasi, niekinama, skatinama neapykanta ar kurstoma žeminti kitus (pvz., viešai juokiamasi iš kitataučių) ar yra viešinama kita neteisėta informacija. Aptikus netinkamą turinį internete, svarbu apie tai pranešti „Karštajai linijai“. Pranešimo formą galima užpildyti čia 

Kaip apsaugotas mano privatumas?

Labai svarbu interneto vartotojui pačiam pasirūpinti savo privatumo apsauga ir atsargiai elgtis virtualioje erdvėje. Kelios rekomendacijos:

-          Prieš skelbiant informaciją, kruopščiai apgalvok, ką apie save nori pateikti. Venk skelbti savo asmeninę informaciją: telefono numerį, gyvenamos vietos adresą, mokymo įstaigą, taip pat savo intymias nuotraukas ar vaizdinę medžiagą. Informacija patekusi į internetą, yra sunkiai kontroliuojama – niekada nežinai, kas ir kada pamatys Tavo paskelbtą informaciją.

-          Apgalvotai parink slaptažodžius bei kruopščiai juos saugok, niekam nedalink, net geriausiems draugams. Prisijungimo duomenys, slaptažodžiai  yra tavo privati informacija. Kai baigi darbą prie kompiuterio, ypatingai viešoje vietoje, pvz., mokyklos bibliotekoje, nepamiršk išsiregistruoti iš svetainės.

-          Būk atsargus su nepažįstamais vartotojais. Bendraudamas internetu nežinai su kokiu žmogumi bendrauji iš tikrųjų, todėl stenkis neatskleisti informacijos, kuri padėtų tave identifikuoti.

-          Peržiūrėk ir pakeisk socialinių tinklų privatumo nustatymus – pasirink kokie asmenys galės matyti tavo informaciją.

Ilgą laiką susirašinėju su suaugusiu vyru. Jis manęs prašo atsiųsti savo nuotraukų, vis prašo susitikti. Aš sutrikusi, kaip man elgtis? 

Svarstai apie tai, kaip bendrauti su suaugusiu vyru internete ir reaguoti į jo pasiūlymus. Iš tavo klausimo galima suprasti, kad nesi tvirtai apsisprendusi, kaip elgtis, abejoji. Iš tikrųjų prašymas iš suaugusiojo susitikti, atsiųsti nuotraukas, gali atrodyti neįprastas.

Bendraujant internetu, labai svarbu suprasti, kad išsiuntus ar paskelbus informaciją apie save, vėliau sunkiai galėsi ją suvaldyti – niekada nežinai, kur ji pasklis. Venk dalintis savo asmeninėmis nuotraukomis internetu, ypatingai su tais, kurių gyvai nepažįsti.

Suprantama, kad internetas suteikia puikią galimybę bendrauti, užmegzti naujus santykius. Tačiau socialinių portalų profiliuose galima įkelti bet kokią informaciją ir nuotraukas.  Informacija, nurodyta profilyje gali būti netikra.  Kiek daug žinai apie šį vyrą? Ar susimąstydavai, kokie yra jo ketinimai ir bendravimo su Tavimi tikslai? Geriausiai, kad jūsų susirašinėjimą nelaikytum paslaptyje, bet pasidalintum su savo tėvais ar kitais suaugusiais savo aplinkoje.

Susitikti su nepažįstamu suaugusiuoju vyru gali būti pavojinga. Svarbu žinoti, kad norint susitikti su bet kokiu nepažįstamu internetiniu draugu, pirmiausia reikėtų pagalvoti apie savo saugumą. Reikia vengti eiti į susitikimą vienai – geriausiai apie susitikimą pranešti savo tėvams ir paprašyti palydėti į pasimatymą. Daugiau patarimų apie saugų pasimatymą po pažinties internete rasi čia

Jeigu nori pasikalbėti apie tai daugiau, gali paskambinti mums į Vaikų linija telefonu 116 111. Paskambinusi mums, liksi anonimiška, t.y. Tau nereikės prisistatyti,  o tai, ką papasakosi neišeis už tarnybos ribų.

Kokioje socialinėje svetainėje yra daugiausia vartotojų?

Lietuvoje yra populiarios tokios socialinės svetainės kaip www.one.lt, www.draugas.lt, www.klase.lt Daugiausiai vartotojų  yra prisiregistravę užsienio socialiniame tinkle Facebook – Lietuvoje jų yra virš milijono. Šiame socialiniame tinkle gali registruotis paaugliai nuo 14m.

Daugiau informacijos apie saugumą internete galima rasti www.draugiskasinternetas.lt

 

APIE SMURTĄ IR PATYČIAS

Ką daryti, kai prieš tave smurtauja?

Niekas neturi teisės smurtauti prieš tave, netgi jei tai būtų tau artimi žmonės.  Svarbiausia, netylėti ir pasipasakoti kažkam iš suaugusiųjų, kuo pasitiki, pavyzdžiui, kažkam iš giminaičių, mokytojui, mokyklos psichologui ar socialiniams darbuotojui. Taip pat yra organizacijų, kurios rūpinasi vaikų teisių apsauga, bando vaikus apsaugoti nuo smurto. Kviečiame paskambinti ir į Vaikų liniją nemokamu telefono nr. 116111 kasdien nuo 11 iki 21 val., kur galėtum papasakoti apie savo situaciją ir su konsultantu aptarti, ką galima būtų daryti.

Ką daryti, jeigu apgynei žmogų nuo patyčių ir viskas apsisuka prieš tave?

Apgailestaujame, kad, siekiant padėti skriaudžiamam vaikui, pačiam teko patirti patyčias. Kartais baimė tapti sekančia patyčių auka sustabdo žmones įsikišti į patyčių situacijas, o tas tik dar labiau skatina plįsti šį netinkamą elgesį. Vis tik už patyčių stabdymą yra atsakingi suaugusieji ir be jų įsikišimo patyčios retai kada liaujasi, tad suprantama, kad nepavyko sustabdyti skriaudėjų pačiam. Todėl svarbu dėl stebimų ar patiriamų patyčių kreiptis į suaugusius mokykloje ir/ ar namuose ir papasakoti apie tai, kas vyksta. Daugiau apie reagavimą patyčių situacijoje gali pasiskaityti www.bepatyciu.lt puslapyje, arba paspausti čia.

Kodėl vaikai stipriai reaguoja į patyčias?

Patyčiomis vadinamas pasikartojantis tikslingas vaiko skriaudimas jį žeminant, pravardžiuojant, primušant, apstumdant ar kitaip užgauliojant. Toks elgesys skaudina, todėl suprantama, kad skriaudžiami vaikai gali įsižeisti, būti liūdni, pykti, nusiminę, netgi jei ir neparodo šių savo jausmų.

Kodėl paaugliai tyčiojasi iš kitų išsiskiriančių vaikų?

Sunku atsakyti į klausimą, kodėl vieni vaikai tyčiojasi iš kitų. Vieni tyčiodamiesi nori atrodyti „kieti“, kiti siekia dėmesio, bando tokiu būdu parodyti savo galią, arba patys kažkada buvo ar yra skriaudžiami. Paaugliai būna tyčiojasi iš kažkuo išsiskiriančių vaikų, bet tyčiojamasi ir iš niekuo neišsiskiriančių. Skriaudžiami vaikai nėra kalti dėl to, kad iš jų šaipomasi. Atrodymas ar buvimas išskirtiniu gali atkreipti aplinkinių dėmesį, bet tai nėra kažkas blogo ar netinkama ir jokiais būdais tai nesuteikia niekam teisės tyčiotis. Kiekvienas žmogus yra kitoks, savaip ypatingas, išskirtinis ir tuo – žavus. Koreguojamas turi būti elgesys tų, kurie tyčiojasi ir užgaulioja, nes tai – netinkamas elgesys.

Kaip elgtis kai mokykloje mokiniai iš manęs labai tyčiojasi, vadina baisiais žodžiais..

Užjaučiu, kad tau tenka patirti patyčias. Tu tikrai nesi dėl to kaltas. Niekas neturi teisės iš tavęs tyčiotis, vadinti baisiais žodžiais ar kitaip užgaulioti. Pirmiausia, kas svarbu, tai netylėti ir papasakoti apie tai, ką tau tenka išgyventi kažkam iš suaugusių, kuriais pasitiki. Geriausia apie tai pasakyti tiek suaugusiems su kuriais gyveni, tiek kažkam iš suaugusiųjų mokykloje (pvz., klasės auklėtojui, mokytojui, psichologui), nes paprastai be suaugusiųjų įsikišimo patyčias sustabdyti yra labai sunku. Taip pat gali prireikti laiko, kad patyčios liautųsi, tačiau svarbu nenuleisti rankų ir kreiptis pagalbos į suaugusius, ieškoti palaikymo iš bendraamžių, kurie nesityčioja ir yra draugiški. Taip pat kviečiu paskambinti į Vaikų liniją nemokamu telefono nr. 116111 kasdien nuo 11 iki 21 val. ir pasidalinti savo išgyvenimais bei jausmais, aptarti ką galima būtų daryti tavo situacijoje. Kaip elgtis, jei iš tavęs tyčiojasi gali papildomai pasiskaityti www.bepatyciu.lt puslapyje, arba spausti nuorodą čia.

 

APIE GYVENIMĄ

Kodėl šiuolaikiniame pasaulyje tiek daug melo ir apgaulės?

Žmonės melavo ir apgaudinėjo visais laikais. Meluojama yra dėl skirtingų priežasčių - kartais norint apsaugoti save arba artimus žmones nuo neigiamų emocijų, kartais siekiant išpešti naudos, manipuliuoti kitų žmonių jausmais ir panašiai. Visi mes dažniau ar rečiau susiduriame su melu ir apgavyste. Kartais patirta neteisybė gali priversti manyti, jog aplink daug netiesos. Tuomet gali būti labai sunku ir svarbu savo jausmais bei išgyvenimais pasidalinti su tuo, kuo pasitiki, kas tau atrodo atviras ir nuoširdus.

Kokia yra gyvenimo prasmė?

Ko gero, nėra tokio žmogaus, kuris nebūtų susimastęs apie gyvenimo prasmę, tad natūralu, jog ir tau kilo toks klausimas. Per visą žmonijos istoriją įvairūs mokslininkai, mąstytojai ir filosofai visaip bandė aiškinti kas yra gyvenimo prasmė. Vis dėlto, niekas iki šiol tiksliai negali į šį klausimą atsakyti vienareikšmiškai. Literatūroje galima rasti įvairių požiūrių apie tai, kas gyvenimą daro prasmingą. Paprastai šis klausimas iškyla per gyvenimą ne vieną kartą bei atsakymas į jį kinta, priklausomai nuo amžiaus, susiklosčiusių aplinkybių, gyvenimo patirties, kintančių pažiūrų. Tikriausiai svarbu rasti ne universalų, visiems bendrą atsakymą, kokia yra gyvenimo prasmė, bet ieškoti, kas TAU yra prasminga, svarbu, kas gali įprasminti TAVO gyvenimą. Jeigu norėtum, gali pasiskaityti E. Franklio knygą „Žmogus ieško prasmės“.

 

DĖKOJAME UŽ ĮDOMIUS KLAUSIMUS!

Atgal

PAGRINDINIAI RĖMĖJAI

    • Paveiksliukas - euro.jpg
    • JRD.jpg
    • VILNIUS_WHITE_RGB (1).png 
    •  Active-citizens-fund@4x.jpg