15foto.jpg
Prezidentė Dalia Grybauskaitė: „Nacionalinė kampanija „BE PATYČIŲ” padeda apsaugoti ir išgelbėti Lietuvos vaikus. Kviečiu visus prisijungti prie šios akcijos! Juk kiekvienas atsakytas skambutis – tai išgirstas pagalbos prašymas.“

MŪSŲ NAUJIENOS

„Vaikų linijos“ atstovai keitėsi patyčių prevencijos patirtimis ir idėjomis su Šiaurės šalių kolegomis

2020-02-28 18:14:38

„Vaikų linijos“ atstovai, dirbantys su patyčių prevencija, per vizitus Suomijoje ir Švedijoje susitiko su Skandinavijos šalių nevyriausybinių organizacijų kolegomis ir dalijosi gerąja patyčių prevencijos praktika bei patirtimi savo šalyse. Lietuvos specialistai apsilankė Suomijos „Mannerheimin Lastensuojeluliitto“ (Mannerheim vaiko gerovės lyga) bei Švedijos „Friends“ organizacijose ir bendravo su jų atstovais patyčių prevencijos temomis.

 

87 000 žmonių ir šimtus organizacijų Suomijoje jungianti Mannerheim vaiko gerovės lyga, šiemet švęsianti veiklos šimtmetį, rūpinasi įvairiomis vaiko gerovės sritimis nuo paslaugų šeimai iki saugumo mokykloje. Daugiau nei du dešimtmečius veikianti Švedijos patyčių prevencijos organizacija „Friends“ visoje Švedijoje bendradarbiauja su mokyklomis, sporto organizacijomis, savivaldybėmis, siekdama, kad nei vienas vaikas nepatirtų patyčių. „Vaikų linija“ šios organizacijos sukurtą patyčių prevencijos programą tokiu pat pavadinimu adaptavo Lietuvoje ir diegia mūsų šalies mokyklose.

 

Suomijoje per tris dienas vykusius susitikimus „Vaikų linijos“ atstovai aplankė Mannerheim vaiko gerovės lygos būstinę, vaikams emocinę paramą teikiančių savanorių centrą, kur galėjo pasimatuoti konsultantų kėdes. Taip pat svečiavosi Suomijos nacionalinėje švietimo agentūroje, kur daugiau sužinojo apie Suomijos švietimo sistemą ir naujausius tyrimus vaikų vienišumo tema.

Įvyko ir lauktas vizitas į „Stoties vaikų“ buveinę centrinės stoties požemiuose, kur „Vaikų linijos“ specialistai kalbėjosi su jaunimo darbuotojais apie jų kasdienį darbą su į delinkventinį elgesį linkusiais vaikais ir jaunuoliais, išgirdo jų praktikas, kaip susidraugauti su  vaikais, kuriuos daugelis institucijų atstumia, „nurašo“ kaip nepataisomus problemų kėlėjus.

 

„Vaikų linijos“ patyčių prevencijos specialistai susipažino su Helsinkio miesto savivaldybės pradėta įgyvendinti 13 žingsnių patyčių prevencijos programa. Helsinkio savivaldybė nusprendė, kad negalima mokyklų palikti vienų tvarkytis su patyčiomis. Pasitelkusi šios srities profesionalus ir vaikus, savivaldybės komanda sudarė prevenciją ir intervenciją apimančią programą. Joje – nevyriausybinių organizacijų ir mokyklų siūlomos priemonės – nuo efektyvesnės patyčių atvejų registravimo sistemos iki bendraamžių-bendraamžiams pagalbos grupių. Tokių grupių koordinatorė lietuviams pasakojo apie jų patirtis, padedant vaikams išgyventi patyčių paliktas traumas.

 

Švedijoje „Vaikų linijos“ atstovai darbavosi „Friends“ organizacijos būstinėje, įsikūrusioje šalia šios organizacijos vardu – „Friends“ – pasivadinusio viešbučio ir arenos. Tai – multifunkcinė arena ir didžiausias futbolo stadionas Skandinavijoje, talpinantis apie 60 tūkstančių žiūrovų t.y. maždaug tiek, kiek vaikų Švedijoje patyrė patyčias per pastaruosius metus. Su švedų kolegomis „Vaikų linijos“ specialistai aptarė bendradarbiavimo, diegiant „Friends“ patyčių prevencijos programą Lietuvoje sėkmes ir iššūkius, suplanavo bendrus tolimesnius veiksmus.

Švedai pristatė programos naujienas: „Friends“ patyčių ir kitokio žeminančio elgesio prevencijos programa Švedijoje taikoma ir sporto mokyklose, o neseniai startavo atnaujinta jos versija, skirta žirgų sporto organizacijoms. Taip pat dvi savivaldybės Švedijoje programą ėmė vykdyti jau ne vienos mokyklos, o visos savivaldybės mastu.

 

„Vaikų linijos“ darbuotojai apsilankė Vaikų ir moksleivių atstovo įstaigoje prie Švedijos mokyklų inspekcijos. Ši institucija tiria skundus ir atstovauja mokiniams bylose dėl neužtikrintos teisės mokytis saugioje aplinkoje. Didelio tiek lietuvių, tiek suomių dėmesio sulaukė pranešimas apie sankcijas, taikomas savivaldybėms, jei išaiškėja, kad vaiko teisė nepatirti patyčių mokykloje nebuvo tinkamai įgyvendinta. Projekto dalyviai taip pat aplankė emocinę paramą Švedijos vaikams teikiančią organizaciją BRIS.

 

Labai lauktas ir vertingas buvo vizitas į Švedijos mokyklą, kuri jau 10 metų vykdo „Friends“ patyčių prevencijos programą. Joje „Vaikų linijos“ atstovai turėjo galimybę ne tik stebėti, kaip vyksta „Friends“ programos mokymai, bet ir pabendrauti su mokyklos administracija bei mokytojais, kurie noriai dalinosi švediškos mokyklos gyvenimo aktualijomis. Vizitas paliko įspūdį, kad šios mokyklos aplinkoje vaiko teisės yra tikrų tikriausias prioritetas.

 

Susitikimai su didžiulę patirtį ir išteklius sukaupusių Suomijos ir Švedijos organizacijų atstovais „Vaikų linijos“ patyčių prevencijos specialistams suteikė naujų žinių ir idėjų tolimesnėms veikloms, kurios leistų toliau kurti saugią aplinką vaikams ir paaugliams. Taip pat pokalbiai ir diskusijos su Skandinavijos šalių kolegomis leido pajusti, kad einame tuo pačiu keliu.

 

Šis trišalio bendradarbiavimo projektas įgyvendintas Šiaurės ministrų tarybos Nevyriausybinių organizacijų Baltijos jūros regione bendradarbiavimo finansavimo programos lėšomis.

 

 

Atgal

PAGRINDINIAI RĖMĖJAI

    • Paveiksliukas - euro.jpg
    • JRD.jpg
    • VILNIUS_WHITE_RGB (1).png 
    • Paveiksliukas - WU_Foundation.jpg
    •  Active-citizens-fund@4x.jpg