15foto.jpg
Savanorė Milda: „Kiekvienas pokalbis su vaiku yra unikalus. Pokalbiai apie vaikų sunkumus, kuriuose įsiklausoma bei sukuriamas pasitikėjimas, dažnai tirpdo vaiko baimes ir liūdesį, o skambučiai apie smagius dalykus dvigubina džiugesį.“

Projektas „Saugesnis internetas“

Europos Komisijos saugesnio interneto programa Lietuvoje vykdoma nuo 2005 m. „Vaikų linija“ prie projekto "Saugesnis internetas" prisijungė 2012 m. liepą.

 

 „Vaikų linija“, vykdydama šį projektą, atlieka tokias funkcijas: 

 

 

 

Saugesnio interneto projektą Lietuvoje įgyvendina 4 partneriai: Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijos Informacinių technologijų centras, Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba, VšĮ „Vaikų linija“ ir asociacija „Langas į ateitį“.

Konsorciumas, bendradarbiaudamas su kitomis viešojo ir privataus sektorių organizacijomis partnerėmis, 2021–2022 metais įgyvendino naujausią projekto etapą „Saugesnio interneto centras Lietuvoje: draugiskasinternetas.lt IV“, kurį finansuoja Europos Sąjunga pagal Europos infrastruktūros tinklų priemonės programą. 

 

ES_Insafe.jpg

 

Projektas iš dalies finansuojamas Europos Sąjungos programos "Saugesnis internetas"
lėšomis ir priklauso tinklui Insafe-INHOPE.

 

 

Projekto „Saugesnis internetas“ partneriai:

 

  RRT_logo.jpg

Vaikų linijos logotipas mini.jpg 

       

Vykdydama projektą „Saugesnis internetas“, „Vaikų linija“ taip pat siekia informuoti suaugusiuosius ir vaikus apie galimas grėsmes ir pavojus internete, o taip pat kviečia kreiptis pagalbos, susidūrus su sunkumais virtualioje erdvėje. Šiam tikslui kuriamos ir pristatomos viešam naudojimui įvairios informacinės priemonės.

 

2021–2022 m. veiklos

Socialinė kampanija „Cut the crap. Gana kapotis internete!“

Socialinė kampanija „Cut the crap. Gana kapotis internete!“, vyko 2021 m. vasario 1–21 d. padedant influenceriams, atkreipė vaikų ir paauglių dėmesį į sunkumus ir grėsmes, kylančias bendraujant internetu, suteikė vertingų patarimų ir pakvietė, susidūrus su sunkumais, skambinti ar rašyti „Vaikų linijai“.

 

Paaugliai buvo skatinami, panaudojant kampanijos priemones (virtualius lipdukus, garso takelį), socialiniuose tinkluose parodyti nepritarimą interneto turiniui, kuris skaudina ir žemina, grasina ar gąsdina kitus. Pristatant dažniausias problemas, su kuriomis vaikai ir paaugliai susiduria internete, buvo primenama, kad visais tokiais atvejais jie gali drąsiai skambinti ar rašyti „Vaikų linijai“, kur jų laukia anonimiška ir konfidenciali pagalba. 

 

Sukurti 4 edukaciniai animaciniai filmukai „Praleisk progą pasityčioti!“. Jais siūlomi įvairūs būdai, kaip sustoti ir nepasityčioti, o kilusias ūmias emocijas išreikšti kitaip, nežeminant ir neskaudinant kitų: 

 

 

Sąmoningumo didinimo mėnuo BE PATYČIŲ

„Vaikų linija“ 2021 m. kovo mėnesį vykdė socialinę kampaniją „Praleisk progą pasityčioti“, kuria kvietė patyčių iniciatorius laiku sustoti ir nepasityčioti, neparašyti žeminančio komentaro internete, nepasakyti kitus skaudinančios replikos, kai kyla toks impulsas.  

 

Pamokos „Saugus bendravimas internete“

„Vaikų linija“ vedė daugiau kaip 60 užsiėmimų jaunimui saugesnio interneto tema. Susitikimų su moksleiviais metu buvo kalbama apie grėsmes, tykančias internete, elektronines patyčias, kaip atpažinti žalingą turinį ir kaip apsisaugoti nuo pavojų. Užsiėmimuose dalyvavo pradinių ir vidurinių klasių moksleiviai iš visos Lietuvos. Taip pat „Vaikų linijos“ atstovai vedė diskusijas mokytojams, kaip kalbėti apie vaikų elgesį internete su moksleiviais, aptartas kino filmas „Sugauti tinkle“. 

 

Konferencija „Patyčios tarp mokinių – ką darome“ / Lietuvos ir Šiaurės šalių patirtis.

2021 m. kovo 26 d. „Vaikų linija“ organizavo virtualią konferenciją, kurioje dalyvavo daugiau kaip 1000 mokytojų bei edukacijos specialistų.

 

 

Milžiniška misija

„Vaikų linija“ 2022 m. kovo mėn. vykdė žinomumo didinimo kampaniją „Milžiniška misija“, kuria kvietė prisidėti prie misijos, kad kuo daugiau emocinės paramos reikalingų vaikų ir paauglių būtų išklausyta.

Žiūrėkite klipą.

 

Per 25 veiklos metus „Vaikų linija“ atsiliepė į daugiau nei 2,2 mln. vaikų skambučių, atsakė į beveik 20 tūkst. laiškų internetu ir beveik 300 popierinių laiškų, įvyko per 10 tūkst. pokalbių internetu (chat). Šiuo metu vaikams ir paaugliams nemokamą ir anonimišką pagalbą telefonu bei internetu teikia pusketvirto šimto savanorių, o per visus veiklos metus tarnyba paruošė beveik 1400 savanorių konsultantų.

 

 

2019–2020 m. veiklos

 

Socialinis vaizdo klipas

Siekdami atkreipti tėvų dėmesį į vyraujančias patyčias tarp vaikų internete, „Vaikų linija“ parengė ir išplatino socialinį vaizdo klipą, kuris buvo transliuojamas ne tik socialinių tinklų kanalais, tačiau ir per nacionalinę televiziją.

 

Mokymai ir rekomendacijos

Reaguodama į pandemijos laikotarpiu kilusius iššūkius, „Vaikų linija“ parengė mokykloms nuotolinio mokymo užsiėmimus apie elektronines patyčias.

 

Parengtos ir išplatintos rekomendacijos mokyklos bendruomenėms apie elektroninių patyčių tarp vaikų atpažinimą ir reagavimą į jas.

 

(Ne)žaidimas

„Vaikų linijos“ edukaciniame filmuke „(Ne)žaidimas“ paauglys Tomas, žaisdamas virtualų kompiuterinį žaidimą, susiduria su nemaloniu kitų žaidėjų elgesiu. Filmuke Tomas ieško būdų, kaip reaguoti į tokį elgesį ir jį sustabd

 

Radijo klipas

„Vaikų linija“ sukūrė radijo klipą apie elektronines patyčias.

 

Trumpinių reikšmės

Specialiai socialinei platformai Facebook buvo parengti animuoti paveikslėliai apie vaikų naudojamus trumpinius internete:

 

#IŠSIŠOKBEPATYČIŲ šokis

2020 m. kovo mėnesį „Vaikų linija“ kartu su Vilniaus miesto šokio teatru „Low Air“ kviečia prisijungti prie Sąmoningumo didinimo mėnesio BE PATYČIŲ ir dalyvauti šokio iniciatyvoje #IŠSIŠOKBEPATYČIŲ! Parodyk savo nepritarimą patyčioms šokiu!

 

2016–2018 m. veiklos

 

„Vaikų linija“ parengė rekomendacijas, kaip atsakyti į dažniausiai paauglių pateikiamus klausimus apie sunkumus „Facebook“ tinkle. Paruošti 6 internetiniai plakatai, kurie buvo platinami „Vaikų linijos“ ir kampanijos „BE PATYČIŲ“ svetainėse bei „Facebook“ paskyrose.

 

 

 

Taip pat informaciją galima rasti Saugesnio interneto centro puslapyje - čia

 

Omanto problemų topas

Nesutari su tėvais? Nuvylė draugai? Patiri patyčias internete? Vlogeris Omantas pristato savo problemų šešetuką ir prisipažįsta, kad pasidalijus sunkumais – pasidaro kur kas lengviau. Vaikai ir paaugliai skatinami taip pat netylėti, bet papasakoti apie savo sunkumus suaugusiems, kuriais pasitiki, arba „Vaikų linijai“.

„Vaikų linija“ sukūrė socialinį vaizdo klipą „Omanto problemų topas: pasidalinus sunkumais, tampa lengviau", kuris skatina paauglius rašyti ar skambinti į „Vaikų liniją“. Omantas parodo, su kokiais sunkumais įprastai susiduria paaugliai, vienas jų – patiriamos patyčios internete.

 

Filmas

„Vaikų linija“ sukūrė trumpametražį filmą „Iš mano lūpų – į tavo širdį“, kuris parodo „Vaikų linijoje“ dirbančius žmones, darbuotojus ir savanorius konsultantus, kurie dalijasi „Vaikų linijoje“ juntama prasme, kai gali išklausyti ir palaikyti besikreipiančius vaikus.

„Vaikų linija“, minėdama 20-ies metų veiklos sukaktį, pristatė trumpo metro filmą „Iš mano lūpų – į tavo širdį“. Kaip gimė „Vaikų linijos“ idėja? Kokie žmonės augina „Vaikų liniją“? Kokią savanorystės „Vaikų linijoje“ prasmę jaučia čia dirbantys savanoriai konsultantai? Kodėl „Vaikų linijos“ komandai svarbu išklausyti sunkumus išgyvenančius vaikus? Į šiuos ir daugybę kitų klausimų atsako šis filmas.

 

Informaciniai leidiniai

„Vaikų linija“ parengė informacinius leidinius apie patyčias ir rekomendacijas apie galimus reagavimo būdus patyčių situacijose, įskaitant elektronines patyčias. Informaciniai leidiniai parengti atskiroms tikslinėms grupėms – vaikams, mokytojams ir tėvams. Paruošti 5 informaciniai lankstinukai ir plakatas buvo išplatinti Lietuvos mokykloms prieš nacionalinę „Veiksmo savaitę BE PATYČIŲ 2018“, paviešinti kampanijos „Be patyčių“ svetainėje.

Atvirutės vaikams, informuojančios apie „Vaikų linijos“ teikiamą pagalbą vaikams ir paaugliams, buvo platinamos įvairiuose renginiuose, kuriuose buvo pristatoma „Vaikų linijos“ veikla

 

Mobilioji programėlė

„Vaikų linija“ adaptavo ir pristatė Lietuvos vaikams ir paaugliams skirtą mobiliąją programėlę „SOS: elektroninės patyčios“. Ši programėlė Vokietijos „Saugesnio interneto“ programos partnerių „Klicksafe“ sukurta kaip pirmoji pagalba, patyrus elektronines patyčias internete ar mobiliuoju telefonu.

 

 

 

2015 m. ir ankstesnės veiklos

 

„Vaikų linijos“ filmukas „Virtualioje erdvėje bendrauk saugiai!“

Ar tau teko susidurti su patyčiomis elektroninėje erdvėje? Išgyventi jausmą, kad nė minutės negali išbūti be interneto? Svarstyti, ar eiti į pasimatymą su tik iš „Facebook'o“ pažįstamu draugu?.. Nelik vienas su klausimais ar sunkumais, kylančiais virtualioje erdvėje! Pasidalink jais su suaugusiu, kuriuo pasitiki arba skambink į „Vaikų liniją“ telefonu 116 111, parašyk laišką ar žinutę arba dalyvauk diskusijose. 

 

„Vaikų linijos“ filmukas „Elektroninės patyčios. Ar žinai, kaip jas sustabdyti?“

Filmukas atskleidžia elektroninių patyčių reiškinį, pasekmes bei sprendimo būdus. Filmuke pateikiamos rekomendacijos vaikams, iš kurių tyčiojamasi, stebėtojams bei patyčių iniciatoriams. Dienoraščio forma pateiktas pasakojimas leidžia suprasti, kaip patyčių situaciją regi patys vaikai.

 

 „Vaikų linijos“ filmukas „Sportuok BE PATYČIŲ: išdrįsk būti herojumi!”

 

„Vaikų linijos“ filmukas „Sportuok BE PATYČIŲ: stabdyk patyčias ramia reakcija ir humoru!“

 

„Vaikų linijos“ filmukas „Sportuok BE PATYČIŲ: būk stiprus kreiptis pagalbos!“

 

Profesionalūs Lietuvos krepšininkai kviečia paauglius stabdyti patyčias, stiprinti komandinę dvasią ir siekti pergalių vieningai ir draugiškai.

 

 

„Vaikų linijos“ socialinė kampanija „Neleisk sunkumams užaugti“ kviečia ir drąsina vaikus pasakoti apie savo išgyvenimus artimiesiems arba „Vaikų linijai“, o suaugusiuosius skatina skirti daugiau dėmesio ir laiko pokalbiams su vaikais.

 

Išgyvenant kiekvieną sunkumą, vaikui labai svarbu sulaukti suaugusiųjų išklausymo ir palaikymo. Kai taip nenutinka ir problema nesprendžiama, sunkumų daugėja, o vaiko išgyvenimai stiprėja ir galiausiai tai gali baigtis mintimis apie savižudybę ar net bandymu nusižudyti.

 

Kampanijos „Neleisk sunkumams užaugti!“ idėja atskleista socialiniu eksperimentu: trys žinomi dainininkai (Vilija Matačiūnaitė, Donatas Montvydas ir Merūnas Vitulskis) kiekvienas susitiko su 15 vaikų ir paauglių ir kiekvienam jų uždavė po keturis rimtus klausimus. Eksperimento dalyviai savo atsakymus užrašė ant lapelių ir sumetė juos į vieną indą. Siekiant užtikrinti kiekvieno vaiko anonimiškumą, vaikų buvo prašoma garsiai perskaityti ne savo atsakymus. Jausdamiesi saugūs, vaikai prieš kamerą skaitė apie sunkiausias jų gyvenimo situacijas, pasidalijo tuo metu išgyventais jausmais ir savo lūkesčiais dėl artimų suaugusiųjų elgesio.

 

„Vaikų linijos“ filmukas „Kaip man gali padėti „Vaikų linija“

Istorija, kaip „Vaikų linija“ gali padėti, užklupus sunkumams. Sužinok, kokios pagalbos gali sulaukti ir pasidalink tuo, kas tave slegia su „Vaikų linija“!

 

 

Norėdami prisidėti prie projekto „Saugesnis internetas“ veiklų, tapti jų finansiniais rėmėjais ar paremti paslaugomis, susisiekite su mumis: tel. 8 64716810, el. paštas sarune@vaikulinija.lt!

 


PAGRINDINIAI RĖMĖJAI