Patyčios – tai problema, kurios neišspręsi
KLAUSIMAS:
Turiu ne klausimą, bet labiau pastebėjimą. Patyčios tai yra problema, kurios neišspręsi. Mano vaikas patyrė patyčias vienoje mokykloje, mes pervedėme ją į kitą – čia tas pats. Patyčių problemos išspręsti neįmanoma.
ATSAKYMAS:
Savo laiške dalinatės beviltiškumo jausmu – atrodo, kad patyčių problemos išspręsti neįmanoma, nes tai problema, egzistuojanti ne vienoje mokykloje. Galime dar papildyti Jus: gali atrodyti, kad patyčios yra neišsprendžiama problema, nes jos egzistuoja ištisus dešimtmečius – jas patiria ne tik dabartiniai vaikai, jas patyrė ir jų tėvai. Taip pat patyčios egzistuoja ne tik Lietuvoje – vargu ar surastume valstybę, kurioje vaikai visai nepatirtų patyčių ir nesityčiotų vieni iš kitų. Tie, kurie patiria patyčias, kartais nori atsikeršyti ir pradeda patys tyčiotis iš kitų – taip atsiduriame ydingame rate, iš kurio, rodos, nėra galimybių išeiti. Patyčių situacijos gali sukelti daug bejėgiškumo ir beviltiškumo visiems su jomis susijusiems: patyčias patiriantiems vaikams, jų tėvams, mokytojams. Sustabdyti vykstančias patyčias yra nelengva, o kartais jos atrodo neįveikiamos.
Visgi išjudėti iš tokio beviltiškumo yra įmanoma. Negalime visiškai išnaikinti patyčių, bet galime sumažinti patyčių mastą, nors tam ir reikia nemažų pastangų. Kalbant apie Jūsų minimą situaciją, tenka pripažinti, kad vaiko perkėlimas į kitą mokyklą ne visuomet išsprendžia patyčių problemą. Suprantama, kad tėvai nori padėti vaikui ir imasi įvairių veiksmų jam apsaugoti, bet patyčios egzistuoja kiekvienoje mokykloje, todėl pabėgti nuo jų gali ir nepavykti. Yra kitų būdų spręsti patyčių problemą konkrečioje klasėje ar konkrečioje mokykloje: skiriant laiko ir dėmesio klasės emocinei atmosferai, pvz., vedant klasės valandėles, teikiant pagalbą tiems, kurie patiria patyčias, bei stabdant tuos, kurie tyčiojasi iš kitų, taip pat diegiant mokykloje prevencines programas, skirtas patyčių ar smurtinio elgesio problemai spręsti.
Natūralu, kad susidūrus su patyčiomis, jas išspręsti norisi kuo greičiau – vienu pokalbiu, viena klasės valandėle. Tiesa ta, kad patyčioms išgyvendinti ar sumažinti reikia laiko – juk ne per vieną dieną patyčios virto "bendravimo norma", todėl kartais reikia kelių mėnesių, metų, o gal ir kelių metų tam, kad situacija konkrečioje klasėje bent šiek tiek pagerėtų. Nors patyčių situacijos sprendimas gali reikalauti nemažai laiko ir pastangų, jeigu nieko nebus daroma, situacija nesikeis.