12foto.jpg
Savanorė Milda: „Kiekvienas pokalbis su vaiku yra unikalus. Pokalbiai apie vaikų sunkumus, kuriuose įsiklausoma bei sukuriamas pasitikėjimas, dažnai tirpdo vaiko baimes ir liūdesį, o skambučiai apie smagius dalykus dvigubina džiugesį.“

Mergaičių lytinis brendimas

Mergaitės lytiškai bręsta 10-16 metų amžiuje. Kai kurių mergaičių lytinis brendimas gali prasidėti šiek tiek vėliau, kitų – anksčiau. Kiekviena mergaitė yra unikali ir skirtinga, todėl ir brendimas prasideda skirtingu laiku.

 

Kas vyksta mergaičių lytinio brendimo metu?

 

Šalia greitai gaminamų lytinių hormonų, smegenys gamina ir augimo hormonus. Todėl prasidėjus lytiniam brendimui, Tu gali stipriai paaugti.

 

Pradeda augti krūtys. Kartais krūtys gali augti nevienodai: viena auga greičiau už kitą. Tačiau po kiek laiko krūtų forma suvienodėja.

 

Keičiasi kūno forma. Brendimo metu ne tik auga krūtys, bet ir išryškėja liemuo, praplatėja klubai, figūra tampa vis labiau moteriška. Mergaičių organizmas pradeda kaupti riebalus, todėl gali atrodyti, kad priaugama labai daug svorio. Kai kurios mergaitės į tai reaguoja labai jautriai, puola laikytis įvairių dietų. Tačiau nereikia pamiršti, kad tai yra natūrali, normali lytinio brendimo dalis, kad taip turi būti.

 

Atsiranda kūno plaukuotumas. Plaukai pradeda augti pažastyse, gaktos srityje, ant kojų. Gaktos srityje plaukai tankėja, tamsėja ir šiurkštėja.

 

Prasideda mėnesinės – tai tikriausiai pats svarbiausias lytinio brendimo požymis.  Atsiranda priešmėnestruacinis sindromas: įtampos pojūtis, nepastovi nuotaika, didesnis irzlumas. Prieš kiekvienas menstruacijas mergaitė gali jaustis išsipūtusi, sustorėjusi, o taip pat jautriau reaguoti į įprastus dalykus. 

 

Atsiranda specifinis kūno kvapas, todėl prireikia dažniau praustis.

 

Gali atsirasti spuogų, tačiau dažniausiai jie po kiek laiko pranyksta.

 

Makštyje atsiranda išskyrų – tai natūralus procesas, kurio metu makštis valosi. Paprastai išskyros yra bespalvės ir bekvapės. Jei tau atrodo, kad išskyrų labai daug, jos nemalonaus kvapo ar geltonos spalvos, tuomet verta pasikonsultuoti su gydytoju.

 

Atsiranda lytinis potraukis, nuo erotinių minčių ir fantazijų drėksta makštis.  Gali kilti noras masturbuotis. Tai yra natūrali lytinio brendimo dalis.

 

Jei nori pasikalbėti apie brendimą, paskambink į “Vaikų liniją” nemokamu numeriu 116 111, parašyk mums laišką, susisiek pokalbiais internetu arba diskutuok su bendraamžiais.

 

PAGRINDINIAI RĖMĖJAI

    • Paveiksliukas - euro.jpg
    • JRD.jpg
    • VILNIUS_WHITE_RGB (1).png 
    •  Active-citizens-fund@4x.jpg