Ateisiu pas tave, nors tu gali to ir nesitikėti...
Brendimas – tai laikotarpis kurio metu galima susidurti su kūno, hormonų, mąstymo pokyčiais. Brendimas yra individualus procesas.
Paprastai mergaitėms brendimas prasideda nuo 8 iki 13 m., o berniukams – nuo 9 iki 14 m. Visiškai natūralu, kad tavo brendimas gali prasidėti kiek anksčiau ar vėliau nei tavo bendraamžių.
Pokyčiai
Augimas
Berniukai gali paūgėti ypač stipriai net 20–30 cm per metus.
Balsas
„Šlapi sapnai“
Erekcija
Hormonai ir lytiniai organai
Greitai gaminami lytiniai hormonai. Padidėja varpa su kapšeliu.
Mėnesinės
Plaukuotumas
Kvapas
Spuogai
Kūnas
Masturbacija
Kaip susidoroti su iššūkiais?
Kūno pokyčiai
Plaukuotumas
Masturbacija
Santykiai
Mitai
Lina Januškevičiūtė
Tai yra mitas!
Maudytis galima tiek vonioje, tiek atvirame vandens telkinyje, tačiau svarbu atsižvelgti į tai, kad galima susidurti su didesne infekcijos rizika (gimdos kaklelio, endometuriumo, makšties).
Svarbu naudoti higienos priemones (tamponus arba menstruacines taureles), kurios padės nuo menstruacijų kraujo pratekėjimo maudynių metu.
Svarbu nepamiršti keistis higieninių priemonių! O apskritai – šilta vonia gali padėti sumažinti menstruacijų metu atsirandantį skausmą, tad tai gali būti ir pagalba tau.
Norint maudytis svarbu pasirūpinti tinkamomis higienos priemonėmis ir savo pačios jausmais – jeigu jautiesi nepatogiai ar nemaloniai – kviečiame palūkėti kol baigsis menstruacijos ir tuomet mėgautis vandens pramogomis!
Erekcija paauglystės metu iš tiesų gali įvykti dėl bet kokių priežasčių – dėl specifinio užuosto kvapo, dėl tam tikro prisilietimo ar netgi dėl minčių, kurios tikrai nebūtinai gali būti su seksualine potekste.
Svarbu suprasti, jog erekcija gali nutikti bet kur – namuose, mokykloje, koridoriuje, kieme.
Tai vyksta visiems vaikinams brendimo metu ir laikui bėgant jos taps retesnės.
Kartais įvykusią erekciją aplinkiniai gali pastebėti, tačiau visuomet prisimink, kad tavo kūnas – yra tavo tvirtovė, tad niekas neturi teisės nužiūrinėti tavęs, ypač tavo privačių kūno vietų.
Savaiminė erekcija yra natūrali brendimo dalis ir ji neturėtų būti gėdinga, nors tikrai gali kelti įvairių jausmų ir emocijų. Nepamiršk, kad tai rodo, jog po truputį keitiesi ir tampi suaugusiu žmogumi!
Nors menstruacijų metu atrodo, jog netenkama labai daug kraujo, tačiau iš tiesų jų metu išbėga maždaug 30–50 ml. kraujo (maždaug 2–3 arbatiniai šaukšteliai).
Žinoma, kartais, jeigu menstruacijos yra gausesnės, iš organizmo gali pasišalinti daug daugiau kraujo, tačiau tikrai ne litrai, kaip gali pasirodyti.
Visgi galima pagalvoti, kad yra nesąmonė toks mažas kiekis, kadangi atrodo, kad kūnas pašalino jo tikrai daugiau. Šis įsivaizdavimas gal atsirasti todėl, jog menstruacijų metu iš kūno pasišalina ir išskyros, skysčiai, gleivės, tad tai ir gali sudaryti įspūdį, kiek daug visko išbėga iš kūno.
Svarbu tai, jog jeigu menstruacijos yra labai gausios, labai skausmingos, labai dažnai reikia keistis pilnus higieninius paketus ar tamponus – metas apsilankyti pas gydytoją ir suprasti, ar viskas vyksta kaip turi vykti.
Iš tiesų kartais galima apsidairyti aplink ir pamatyti, kad bendraamžių kūnai po truputį keičiasi, ima svyruoti emocijos ir nelabai aišku, kas vyksta. Gali atrodyti, jog tuoj tuoj ir man taip pat bus. Tačiau brendimas – labai individualus procesas, kaip ir kiekvienas ir kiekviena iš mūsų. Jis neatsitinka per vieną naktį ir tikrai neprasideda visiems vienu metu – kai kurie požymiai gali atsirasti anksčiau, kiti – vėliau.
Kartais gali apimti nerimas, jog jeigu kiti bendraamžiai jau keičiasi, o aš dar ne – kažkas su manimi negerai, tačiau tai tiesiog reiškia, jog mano kūnas bręsta kitaip ir tam tikri požymiai gali atsirasti šiek tiek vėliau.
Visgi verta prisiminti, jog pas gydytojus svarbu nueiti pasitikrinti visoms merginoms tarp 13–15 m., jei vyresniems vaikinams vis dar neįvyko sėklidžių padidėjimas, jeigu iki maždaug 13 m. merginai nepradėjo augti krūtys arba iki maždaug 15 m. vis dar nėra menstruacijų.
Rūpinkimės savo sveikata!
Eglė Kislovski apie paauglystę, laimės paieškas, draugų ir tėvų įtaką
Kalbina Vaikų linijos Patarėjų komandos nariai Ūla ir Lukas.
Atmintinė
Kaip pasiruošti brendimui?
Skaitomiausi
Kaip sau padėti, kai kyla mintys apie savižalą?
Mes visi gyvenime susiduriame su įvairiais sunkiais jausmais, tačiau kartais tokie jausmai gali būti ypač stiprūs ir varginantys, būna sunku su tuo tvarkytis.
Kurią pusę pasirinksi tu? Skirtingi vaidmenys patyčių situacijose
Galbūt pats nepatiri patyčių, bet pažįsti skriaudžiamą vaiką ir svarstai, ar galėtumei ką nors pakeisti. Tikrai taip! Tu gali padėti sustabdyti patyčias.
Kaip sugyventi su broliu ar sese
Turėti brolį ar sesę gali būti puikus patyrimas, o gali atrodyti kaip nuolatinė kančia. Taip jau yra, kad brolių ir seserų mes negalime pasirinkti – jie tiesiog yra mūsų šeimos nariai.
Susipykai su draugu/e – ar tai reiškia, kad draugystė baigta?
Konfliktai tarp draugų yra neišvengiama kiekvienų santykių dalis, nes skirtingi požiūriai, poreikiai ar emocijos gali sukelti nesutarimų. O išbūti nesutarimuose yra nelengva, nes jie kelia įtampą, neretai ir pyktį.