• Vaikų linijos Facebook puslapis
  • Vaikų linijos Instagram puslapis
  • Vaikų linijos Linkedin puslapis
  • Vaikų linijos Youtube kanalass
Pokalbiai internetu Vaikų linijoje
116 111 PAGALBA TELEFONU

Saugesnio interneto forumas kviečia permąstyti virtualaus gyvenimo pavojus

Lapkričio 22 d. Briuselyje vyko Saugesnio interneto forumas – jaunimo vedamas renginys, kuriame susitinka politikai, pagalbos linijos, interneto platformų atstovai, mokytojai, mokslininkai ir aktyvūs jaunuoliai iš Europos, Australijos, Brazilijos ir kitų šalių.

Šiemet forumas kvietė permąstyti virtualaus gyvenimo pavojus. Nors tema skamba grėsmingai, forumas įkvėpė vilties. Kaip apibendrino forume jau 17-ąjį kartą dalyvaujanti Olandijos pagalbos linijos atstovė, dabar mes jau turime daug daugiau įrankių ir žinių, kai kalbame apie virtualaus pasaulio poveikį vaikams.

Internetas pasaulį pakeitė ne vien į gera

  • Daug dėmesio renginyje skirta elektroninių patyčių temai. Pastebima, kad vaikai retai apie jas praneša, nes pranešimas sudėtingas ir ne toks efektyvus, kaip norėtųsi.
  • Skaitmeninis pasaulis nesumažina lyčių nelygybės, o gal ją netgi didina: pastebima, kad dėl socialinių tinklų įtakos ima netgi skirtis jaunų vyrų ir moterų požiūris į demokratiją ir balsavimo pasirinkimai.
  • Vis garsiau kalbama apie tai, kad vien išmokyti vaikus saugiai naudotis internetu nebepakankama užduotis. Būtina lavinti kritinį žvilgsnį ir skaitmeninio pilietiškumo įgūdžius.

Švieži tyrimų rezultatai

Forumo organizatoriai pasirūpino, kad būtume gerai informuoti. Išgirdome netgi dar niekur neskelbtų, visiškai šviežių tyrimų rezultatų! Ir tikrai ne visos naujienos blogos:

    • Neseniai įsigaliojęs Skaitmeninių paslaugų aktas jau atnešė apčiuopiamų rezultatų: pradėti tyrimai prieš milžines skaitmeninių paslaugų platformas, pavyzdžiui, TikTok. Jau pavyko sustabdyti TikTok įrankio, kuris ypatingai skatina vaikų įsitraukimą, plėtrą Europoje.
    • Interneto platformos kuriamos taip, kad kuo labiau įtrauktų. Ši sritis labai gerai ištyrinėta ir tų tyrinėjimų rezultatais remiasi skaitmeninių paslaugų dizainas – programėlės įtraukia mus žaidybiniais elementais, beribiu naršymu ir kitais paveikiais būdais. Tačiau atsitraukimo faktoriai kur kas mažiau tyrinėti. Gal čia slypi kelias į geresnį balansą?
    • Forumo dalyviai pasidalijo ir pavyzdžiais apie pagalbą elektroninių patyčių atvejais. Gera žinoti, kad kai kurios valstybės rimtai imasi veiksmų. Turime iš ko pasimokyti!
    • Renginį tradiciškai vedė jaunuoliai – Saugesnio interneto ambasadoriai. Jie taip pat organizavo ir dirbtuves bei dalyvavo visuose procesuose kuriant renginį. Įdomu buvo stebėti, kokia šilta ir betarpiška atmosfera tvyro.

Nors tema grėsminga, neraminančias žinias atsvėrė šilti apkabinimai ir tikros šypsenos. Kostiumuoti megakorporacijų atstovai, uždegančios politikės, energingi ir aštraus proto moksleiviai ir niekad nepavargstantys nevyriausybininkai čia susitiko ne vien tam, kad apsikeistų informacija, bet ir iš tikrųjų vieni kitiems patvirtintų vienos jaunos vedėjos ištartus žodžius: gana būti vien tik mokomiems, mes norime veikti!

1350 1080 Vaikų linija
Pasidalinkite:
Start Typing
116 111
Skip to content