• Vaikų linijos Facebook puslapis
  • Vaikų linijos Instagram puslapis
  • Vaikų linijos Linkedin puslapis
  • Vaikų linijos Youtube kanalass
Pokalbiai internetu Vaikų linijoje
116 111 PAGALBA TELEFONU

Alkoholis – tau (ne) brolis?! 

Alkoholis– tau (ne) brolis?!

Alkoholis yra psichoaktyvi medžiaga, kuri gali sukelti  fizinę ir psichologinę priklausomybę.

Net ir nedidelis alkoholio vartojimas paveikia tavo mąstymą bei jausmus. Svarbu, kad žinotum apie pavojus, kuriuos gali sukelti alkoholio vartojimas.

Remiantis faktais yra lengviau priimti tinkamą ir atsakingą sprendimą.

Faktai apie alkoholio vartojimą

Alkoholio vartojimas vaikystėje ir paauglystėje gali turėti itin žalingą poveikį sveikatai.

Ši psichoaktyvi medžiaga pažeidžia įvairias mūsų organizmo sistemas, pradedant virškinimo, širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo, nervų ir baigiant smegenimis. Apskritai, alkoholio vartojimas gali net sutrikdyti jauno organizmo vystymąsi. 

Alkoholio vartojimas gali apsunkinti santykius su aplinkiniais.

Gali kilti įvairių konfliktų su tėvais ar kitais artimaisiais 

Alkoholio vartojimas gali sukelti mokymosi sunkumų.

Kaip jau buvo minėta, alkoholis gali pažeisti smegenis, kurios atsakingos už mąstymą, atmintį, gebėjimą susikaupti. Taip pat, neretai turint alkoholio vartojimo sunkumų yra praleidžiamos pamokos. O tai irgi veda suprastėjusių mokymosi rezultatų link 

Alkoholio vartojimas gali padidinti rizikingą elgesį ir sumažinti tavo saugumą.

Alkoholis gali sumažinti gebėjimą priimti pasvertą sprendimą, pavojus neretai atrodo menkesnis nei iš tiesų yra. Apsvaigus nuo alkoholio, sunkiau kontroliuoti savo kūną, sulėtėja reakcija.

Alkoholio vartojimas gali sukelti teisinių problemų.

Lietuvoje alkoholį įsigyti galima tik nuo 21 metų. Tad įsigijimas jaunesniame amžiuje ir vartojimas yra nelegalus.

Alkoholio vartojimas gali sukelti priklausomybę.

Priklausomybė – tai fiziologinė ir psichologinė būsena, kuriai esant asmuo nebegali kontroliuoti savo alkoholio vartojimo ir jaučia nepasotinamą troškimą vartoti, net ir atsirandant neigiamoms pasekmėms sveikatai, santykiams, mokslui.

Svarbu pažymėti, kad priklausomybė nuo alkoholio gali vystytis palaipsniui, todėl geriau apskritai stengtis išvengti alkoholio vartojimo.

Vaikai ir jaunuoliai alkoholį gali vartoti dėl įvairiausių priežasčių

nori pasilinksminti

nori jaustis vyresni, suaugę

mato bendraamžius, draugus vartojančius

bando pritapti

alkoholiu vartojimu sprendžia kitas problemas

bando sumažinti savo liūdesį ar pyktį

Kaip pasakyti
NE alkoholiui?

1

Sakyk ne

Pasitaiko situacijų, kai jauni žmonės girdi aplinkinių raginimus vartoti alkoholį. Tokiose situacijose svarbu drąsiai ir užtikrintai išreikšti savo poziciją ir pasakyti ne.  

2

Pasitrauk iš situacijos

Pasitaiko ir tokių atvejų, kai pasakymo neužtenka. Tuomet siekiant išvengti alkoholio vartojimo, naudinga pasitraukti iš situacijos, pvz., išeiti iš erdvės, kurioje svaiginamasi.

3

Turėk planą

Kartais jau iš anksto galima numatyti, kad teks patekti į situaciją, kurioje bus vartojamas alkoholis, o galbūt ir primygtinai siūloma vartoti. Tokiu atveju iš anksto galima apgalvoti planą, ką norėtųsi pasakyti siūlantiesiems, į kokią saugią vietą pasitraukti ir pan.  

4

Žinok faktus

Susilaikyti nuo alkoholio vartojimo ar sumažinti jo vartojimą gali padėti ir teisingų faktų apie alkoholio poveikį, neigiamas pasekmes, žinojimas. Žinant faktus, lengviau priimti apsvarstytą, sąmoningą sprendimą.

5

Pasikalbėk su suaugusiuoju, kuriuo pasitiki

Pokalbis su suaugusiuoju apie alkoholio vartojimą gali padėti praplėsti tavo akiratį, atrasti naujų sprendimų, kurie padėtų susilaikyti nuo vartojimo ar atsispirti spaudimui svaigintis.

Gydytoja Gabija Laubner-Sakalauskienė pasakoja apie priklausomybes, psichotropines medžiagas

Kalbina Vaikų linijos Patarėjų komandos narės Ūla ir Rusnė.

Ką daryti, jeigu manai, kad turi alkoholio vartojimo sunkumų?

Alkoholis kiekvieną paveikia šiek tiek skirtingai. Sunerimti vertėtų, jeigu pastebi šiuos ženklus:

Kyla nerimas

ir pyktis nevartojant.

Sunku sustoti

pradėjus vartoti alkoholį.

Sunku įvardyti,

kiek per dieną suvartojai alkoholio.

Planuoji savo kasdienybę

taip, kad ką bedarytum, turėtum galimybę vartoti.

Daug mąstai
apie alkoholį

kaip ir kada galėsi vartoti. Šios mintys neapleidžia užsiimant
įvairiomis veiklomis, pvz., dalyvaujant pamokose.

Dažnai gailiesi

savo veiksmų arba jų visai neatsimeni po alkoholio vartojimo.

Reikia vis daugiau ir
daugiau alkoholio

kad pajaustum pasitenkinimą, norimą efektą.

Jei paminėti dalykai pasirodė tau pažįstami, yra tikimybė, kad galbūt turi alkoholio vartojimo sunkumų. Tokiu atveju, svarbu imtis veiksmų, ieškoti pagalbos. Alkoholio vartojimas jauname amžiuje yra rimtas sunkumas, visgi jis tikrai gali būti įveikiamas su tinkama pagalba, palaikymu ir pasiryžimu.

Ką daryti?

Būk atviras
su savimi

Pripažink, kad turi alkoholio vartojimo sunkumų.

Kreipkis
pagalbos

į suaugusiuosius, kuriais pasitiki. Jie gali ne tik suteikti emocinį palaikymą, bet ir padėti ieškoti sprendimo, pvz., palydėti pas specialistą.

Ieškok
alternatyvų

Ieškok naujų hobių ar pomėgių, kurie tave atitrauktų nuo alkoholio vartojimo.

Venk
vietų,

žmonių ar situacijų, kuriose norisi vartoti alkoholį.

Vesk
dienoraštį

Gali būti naudinga pasižymėti, kada ir kiek vartoji alkoholio. Toks fiksavimas padeda pastebėti tendencijas: kokiose situacijose norisi svaigintis, kiek tiksliai alkoholio yra suvartojama ir pan.

Ką daryti,

kai alkoholio vartojimo sunkumų turi draugas?

Gali pasitaikyti ir tokių situacijų, kuomet su alkoholio vartojimo sunkumais susiduriame ne mes patys, o šalia esantys draugai.

Tokiose situacijose kyla įvairiausių jausmų: nerimas, baimė, pyktis, liūdesys, beviltiškumas ir pan. Visiškai normalu taip jaustis.
Kaip ir kitais atvejais, taip ir šiuo – gali kilti noras padėti draugui. Štai ką gali padaryti:

Reaguok

Jeigu manai, kad draugo sveikatai ar gyvybei yra iškilęs pavojus, ar kyla pavojus aplinkiniams, skambink į Bendrąjį pagalbos centrą 112 ir papasakok, kas vyksta. Specialistai galės reaguoti operatyviai ir parinkti tinkamiausią pagalbą tavo draugui.

Pasikalbėk su draugu

Papasakok draugui, kaip jautiesi, ką pastebi. Gali būti, kad draugas net nesuvokia, jog turi alkoholio vartojimo sunkumų. Tad žvilgsnis iš šalies iš tiesų vertingas. Kartais nutinka ir taip, jog draugai nenori kalbėtis. Tokiu atveju naudinga pasiūlyti pasikalbėti su suaugusiuoju, kuriuo pasitikima.

Informuok suaugusįjį, kuriuo pasitiki

Suaugusysis gali imtis veiksmų ir padėti apsaugoti apsvaigusį draugą. Kaip anksčiau buvo paminėta, žmogus apsvaigęs nuo alkoholio negali tiksliai įvertinti rizikos priimant sprendimą ir imasi pavojingos veiklos.

Atmintinė

Svarbu, kad prisimintum, jog alkoholio vartojimas turi ilgalaikių neigiamų pasekmių tavo gerovei.
Tu nesi vienas susiduriantis su šiuo sunkumu ir yra daug žmonių pasirengusių tau padėti.
Pasikalbėk su suaugusiuoju, kuriuo pasitiki. Kreiptis pagalbos yra drąsu žingsnis į geresnį, sveikesnį ir sėkmingesnį gyvenimą.

Skaitomiausi

Taip, kartais norint labiau, ar norint mažiau, tenka pakeisti mokyklą. Šiame pokytyje gali kilti įvairių iššūkių. Pradedant nuo pripratimo prie naujo kėlimosi ritmo, naujo kelionės maršruto, tęsiant naujų draugų susiradimu ir baigiant galimu nemaloniu atstūmimu.

Kai mokytis sunku 

Nors mokymasis yra įdomus ir vertingas procesas, kartais jis gali būti tikrai nelengvas. Kai mokytis nesiseka, gali pajusti įvairius jausmus: pyktį, liūdesį ar nusivylimą. Nelik su šiais jausmais vienas. Vaikų linijos konsultantai yra pasiruošę tave išklausyti ir padėti rasti sprendimų.

Brendimas – tai laikotarpis kurio metu galima susidurti su kūno, hormonų, mąstymo pokyčiais. Brendimas yra individualus procesas. Paprastai mergaitėms brendimas prasideda nuo 8 iki 13 m., o berniukams – nuo 9 iki 14 m. Visiškai natūralu, kad tavo brendimas gali prasidėti kiek anksčiau ar vėliau nei tavo bendraamžių.

Alkoholis – tau (ne) brolis?! 

Alkoholis yra psichoaktyvi medžiaga, kuri gali sukelti  fizinę ir psichologinę priklausomybę. Net ir nedidelis alkoholio vartojimas paveikia tavo mąstymą bei jausmus. Svarbu, kad žinotum apie pavojus, kuriuos gali sukelti alkoholio vartojimas. Remiantis faktais yra lengviau priimti tinkamą ir atsakingą sprendimą.

2560 1333 Vaikų linija
Pasidalinkite:
Start Typing
116 111
Skip to content