Humoras, konfliktas, ar... patyčios? Kaip atpažinti
Niekas neturi teisės iš tavęs tyčiotis ar kaip nors tave žeminti.
Jei tu ar tavo bendraamžiai patiria patyčias ir nori pasitarti, ką daryti – Vaikų linijos savanoriai pasiruošę tave išklausyti ir padėti rasti sprendimus.
Kaip atpažinti patyčias?
pravardę?
Ar tau kada nors yra
PATYČIOMIS
Patyčios
Kuo skiriasi
patyčios nuo
humoro ar konfliktų?
Kai juokaujama, linksma būna abiem žmonėms, o tyčiojantis juokiasi tik viena pusė – tie vaikai, kurie šaiposi ar tyčiojasi. Tuo tarpu kitas vaikas tuo metu jaučiasi labai įskaudintas.
Jei „pajuokavus“ kitam vaikui tau liūdna, skaudu, jautiesi nuvertintas – tai rodo, kad pajuokavimas nebuvo vykęs ir tai galima vadinti žeminančiu elgesiu.
Yra svarbu įvardinti bendraamžiui, kai jo „pajuokavimas“ peržengia ribas ir tave skaudina.
Konfliktas paprastai būna tokia situacija, kai su savo draugu, kitu vaiku dėl kažko nesusitari, nepasidalini ir aistringai bandote įrodyti savo tiesą. Kartais konfliktas sukelia daug pykčio abiem pusėms ir tada vaikai gali piktai ar net agresyviai įrodinėti, kuris yra teisus. Tačiau konflikto atveju įtampą jaučia abu situacijoje dalyvaujantys vaikai, o jų jėgos būna apylygės.
Tuo tarpu patyčių situacijoje tie, kurie tyčiojasi, turi daugiau galios, jie įtampos nejaučia ir dažnai net nenori keisti savo elgesio.
Ką daryti,
jei susidūrei su
patyčiomis?
tų vietų,
Nepulk
skriaudėjams, ypač jei jauti, kad jėgos nelygios.
Dažniausiai skriaudėjai yra stipresni už tave arba yra keliese, todėl jaučiasi saugiai tyčiodamiesi.
Jei pasipriešinsi, gali būti, kad situacija tik pablogės: tave gali sumušti arba gali būti apkaltintas pirmas pradėjęs konfliktą ar muštynes.
Užsirašyk
viską
kas tau nutinka, visas įvykių smulkmenas, taip pat savo jausmus.
Pirma, tai padės tau lengviau viską suprasti ir prisiminti.
Antra, kai nuspręsi kam nors apie tai papasakoti, bus lengviau įrodyti savo tiesą, nes turėsi užrašus.
ieškok palaikančių bendraamžių savo aplinkoje
išmėgink būdus pastiprinti pasitikėjimą savimi
Žinok,
Atmintinė
Jei susidūrei su patyčiomis, atmink:
Beata Tiškevič:
stabdykime patyčias kartu!
Skaitomiausi
Kurią pusę pasirinksi tu? Skirtingi vaidmenys patyčių situacijose
Galbūt pats nepatiri patyčių, bet pažįsti skriaudžiamą vaiką ir svarstai, ar galėtumei ką nors pakeisti. Tikrai taip! Tu gali padėti sustabdyti patyčias.
Kaip sugyventi su broliu ar sese
Turėti brolį ar sesę gali būti puikus patyrimas, o gali atrodyti kaip nuolatinė kančia. Taip jau yra, kad brolių ir seserų mes negalime pasirinkti – jie tiesiog yra mūsų šeimos nariai.
Susipykai su draugu/e – ar tai reiškia, kad draugystė baigta?
Konfliktai tarp draugų yra neišvengiama kiekvienų santykių dalis, nes skirtingi požiūriai, poreikiai ar emocijos gali sukelti nesutarimų. O išbūti nesutarimuose yra nelengva, nes jie kelia įtampą, neretai ir pyktį.
Žodžiai irgi žeidžia: apie emocinę prievartą
Ar jauti, kad esi tau svarbių žmonių dažnai žeminama/s, ignoruojama/s ar kritikuojama/s? Jei taip – greičiausiai patiri emocinę prievartą. Tai nėra tavo kaltė ir toks elgesys nėra normalus.