Kai maistas tampa priešu, o ne draugu
Valgymo sutrikimai
Nepakankama mityba pažeidžia
Dažniausiai sutinkami valgymo sutrikimai yra nervinė anoreksija, nervinė bulimija ir persivalgymas.
Nervinė anoreksija
Požymiai
Nervinė bulimija
Požymiai
Persivalgymo sutrikimas
Požymiai
SVARBU!
Užkandžiavimas, pavalgymas iki sotumo jausmo ar kartais pasitaikantis persivalgymo jausmas, pasitaikančios mintys apie norą kažką pakeisti savo išvaizdoje nėra valgymo sutrikimas.
Valgymo sutrikimą
galima įtarti, kai:
Jauti,
Tau atrodo,
Kartais nustoji
Stengiesi pašalinti
Valgydamas
Nuolat
Kaip sau padėti,
jeigu jauti, kad turi su valgymu susijusių sunkumų:
1
Pasikalbėk
2
Kreipkis
3
Kreipkis pagalbos.
Mitai
Lina Barauskienė
Tiesa: Labai dažnas mitas, kad valgymo sutrikimu serga „kažkaip“ atrodantis žmogus. Tiesa ta, kad valgymo sutrikimai neturi vaizdo. Yra neįmanoma pasakyti, ar žmogus serga valgymo sutrikimu, vien į jį pažiūrėjus. Valgymo sutrikimu gali sirgti bet kokio amžiaus, lyties, rasės, kūno svorio ar formos žmogus. Tik 6 proc. sergančiųjų nervine anoreksija yra per mažo kūno svorio.
Nors dažniau valgymo sutrikimai diagnozuojami paauglėms mergaitėms, tačiau šia liga serga ir berniukai, ir vyresnio amžiaus žmonės
Tiesa: Maistas nėra tavo priešas. Jis reikalingas, kad galėtumei augti, gyventi, pažinti pasaulį, būti sveika/s ir džiaugtis. Angliavandeniai yra viena iš pagrindinių maistinių medžiagų, kurias tu turi gauti kasdien, su kiekvienu dienos valgymu. Maža to, tai maisto medžiaga, kurios turi gauti daugiausia. Angliavandeniai – svarbūs tavo augimui, smegenų veiklai, kūrybai, sportui ir mokslams. Tai yra pagrindinis maistas tavo smegenims.
Angliavandeniai aprūpina tavo kūną energija, vitaminais, mineralais ir skaidulomis. Juos gali rasti duonoje, makaronuose, bulvėse, kruopose, daržovėse ir pramoginiame maiste (saldumynuose, desertuose, traškučiuose). Kaip matai, angliavandeniai gali suteikti ne tik energijos, bet ir džiaugsmo, kai skanauji pramoginio maisto.
Patys angliavandeniai svorio neaugina, svoris per daug didėja tuomet, kai mityba yra nesubalansuota (kažko valgai per daug, o kažko per mažai), nereguliari (valgai per retai ar per dažnai) ar nepakankama.
Tiesa: Čia svarbūs keli dalykai: pirma, valgymų praleidinėjimas veda prie persivalgymų. Taip kūnas stengiasi atsiimti už tai, ką praleido. Net jeigu ryte ar per pietus tau atrodo, kad valgyti nenori, vakare gali jausti labai didelį alkį ir persivalgyti. Pasikartojantys persivalgymai didina kūno svorį.
Antra, kuo mažiau maisto valgai, tuo lėčiau dirba organizmas. Kūnas įjungia taupymo ir kaupimo režimą, tarsi ruošdamasis badui. Ir tuomet, kai valgai, kūnas kaupia daugiau atsargų ir tos atsargos kaupiamos riebalinio audinio sąskaita.
Pokalbis
Ingrida Augutė pasakoja apie valgymo sutrikimus
Kalbina Vaikų linijos Patarėjų komandos narės Nora ir Kotryna.
Apie kūno vaizdą
ir valgymo sutrikimus
Atmintinė
Skaitomiausi
Kaip sau padėti, kai kyla mintys apie savižalą?
Mes visi gyvenime susiduriame su įvairiais sunkiais jausmais, tačiau kartais tokie jausmai gali būti ypač stiprūs ir varginantys, būna sunku su tuo tvarkytis.
Kurią pusę pasirinksi tu? Skirtingi vaidmenys patyčių situacijose
Galbūt pats nepatiri patyčių, bet pažįsti skriaudžiamą vaiką ir svarstai, ar galėtumei ką nors pakeisti. Tikrai taip! Tu gali padėti sustabdyti patyčias.
Kaip sugyventi su broliu ar sese
Turėti brolį ar sesę gali būti puikus patyrimas, o gali atrodyti kaip nuolatinė kančia. Taip jau yra, kad brolių ir seserų mes negalime pasirinkti – jie tiesiog yra mūsų šeimos nariai.
Susipykai su draugu/e – ar tai reiškia, kad draugystė baigta?
Konfliktai tarp draugų yra neišvengiama kiekvienų santykių dalis, nes skirtingi požiūriai, poreikiai ar emocijos gali sukelti nesutarimų. O išbūti nesutarimuose yra nelengva, nes jie kelia įtampą, neretai ir pyktį.