• Be patyčių konferencija 2024
  • Vaikų linijos Facebook puslapis
  • Vaikų linijos Instagram puslapis
  • Vaikų linijos Linkedin puslapis
  • Vaikų linijos Youtube kanalass
Pokalbiai internetu Vaikų linijoje
116 111 PAGALBA TELEFONU

Tėvai skiriasi. Kuo aš čia dėta/s?!

Tėvai skiriasi. Kuo aš čia dėta/s?!

Jei vieną dieną tavo tėvai tau pasakė, kad ketina skirtis ir gyventi atskirai, tau gali kilti įvairiausių jausmų ir klausimų.
Natūralu, kad gali jaustis pasimetęs ar išgyventi įvairias emocijas. Svarbu, kad atmintumei, tu dėl skyrybų nesi kalta/s. Skiriasi tavo tėvai – vyras ir žmona, tačiau tu vis tiek turi tą patį tėtį ir mamą.

Šiame puslapyje

Tavo jausmai

Skyrybos – tai iššūkis tiek tau, tiek tavo tėvams. Dėl tėvų skyrybų tau gali kilti įvairių jausmų.

Visos tavo patiriamos emocijos yra natūralios:
Kartais pyktį norisi išlieti ant savo tėvų, kad jie sugriovė tavo gyvenimą, nusistovėjusią tvarką. Pyktį gali kelti tai, kad tau gali tekti persikraustyti, keisti mokyklą, palikti draugus, gyvūnėlį, rečiau matytis su tau svarbiais žmonėmis.
Gali ilgėtis praeities įvykių, jūsų šeimos ritualų, veiklų. Gali norėti, kad ši situacija baigtųsi ir viskas būtų kaip anksčiau.
Kartais gali jausti kaltę dėl tėvų skyrybų. Gali atrodyti, kad padarei kažką, dėl ko tavo tėvai išsiskyrė. Gal prisimeni, kaip ginčydavaisi su tėvais, gaudavai prastus pažymius ar pasielgdavai netinkamai. Galvoji, kad tai galėjo paskatinti tėvų pykčius ir skyrybas. Svarbu žinoti, kad tėvai skiriasi ne dėl tavo kaltės. Tai dviejų suaugusių žmonių sprendimas. Jie nesiskiria su tavimi, tavo tėvai nenori gyventi vienas su kitu, bet ne su tavimi.
Be to, kartais kyla nerimas. Jį sukelia nežinomybė, neatsakyti klausimai, neįprastos tėvų reakcijos, jausmai. Gali nerimauti, kad nebegalėsi matytis su abiem tėvais, seneliais ir mylimais giminaičiais. Kartais nerimą sukelia, kad vienas tėvų išsikrausto iš namų, baisu, kad ir kitas tave paliks.
Kai kurie jaučia gėdą, būna nedrąsu kalbėti su draugais apie savo šeimoje vykstančius įvykius. Gali atrodyti, kad kitose šeimose tai nevyksta.

Kuomet tavo juntamos emocijos yra labai stiprios, tuomet svarbu su kažkuo apie tai pasikalbėti.

Kuomet tavo tėvai skiriasi, jie taip pat gali patirti įvairių emocijų. Jie ne visuomet galės tinkamai tave išklausyti ir suprasti. Tuomet svarbu kreiptis į kitą suaugusįjį, kuriuo tu pasitiki. Taip pat gali pasikalbėti su Vaikų linijos savanoriu.

Pokyčiai

ir svarbūs klausimai

Su kuo aš gyvensiu?

Gali taip nutikti, kad turėsi dvejus namus. Na, arba gyvensi pas vieną iš tėvų ir su kitu matysiesi. Tavo tėvai nebegali gyventi kartu, bet jie tavim ir toliau rūpinsis.
Kas yra mano šeima?
Po tėvų skyrybų sunku suprasti, kas gi dabar yra mano šeima. Šeima gali būti visokia. Ar tai būtų tėtis su drauge, mama su nauju partneriu ir t. t. Svarbu, kad nepaisant šeimos pokyčių, tu vis tiek esi šeimos dalis.
Su kuo aš gyvensiu – su tėčiu ar mama?

Paprastai tokius klausimus sutaria tavo tėvai tarpusavyje. Gali būti, kad tavo santykis su mama ir su tėčiu yra skirtingas. Su vienu iš jų leidi laiką vienaip, su kitu kitaip. Taip pat pasitaiko ir nesutarimu. Kita vertus, tau svarbu žinoti tau neriekia rinktis vieno iš tėvų, turi teisę jausti, mąstyti ir mylėti abu tėvus.

Ar tik mano tėvai skiriasi?
Jei pasižvalgytum aplink, pasikalbėtum su bendraamžiais, pastebėtum, kad ir kitose šeimose yra įvykusios skyrybos. Nevisuomet apie tokius įvykius šeimoje drąsu kalbėti.
Mano mama / tėtis pyksta vienas ant kito. Ką man daryti?
Tavo tėvams po skyrybų gali būti sunku kalbėtis tarpusavyje ir išklausyti vienas kitą. Tu turi žinoti, kad ne tavo darbas mėginti tėvus padaryti laimingais, juos sutaikyti.

Tėvai

Pasikalbėk

Kartais dėl skyrybų tavo tėvai gali būti susijaudinę, liūdni, pikti, elgtis neįprastai. Taip yra dėl to, kad sprendimas skirtis suaugusiesiems nėra lengvas. Jie taip pat išgyvena įvairių jausmų. Juos sukelia pokyčiai.

Neįprastas tėvų elgesys ir tie juos užgriuvę jausmai su tavimi nesusiję – jie rodo, kad tėvams yra sunku ir jie šiuo metu dar negali su savo jausmais susidoroti. Kuomet tavo tėvų elgesys ir jausmai tave skaudina, apsunkina bendravimą su artimaisiais, vienu iš tėvų ar patiri nemalonias emocijas – svarbu apie tai pasikalbėti. Tokiu atveju gali kalbėtis su tau svarbiu suaugusiuoju: psichologu, mokytoju, artimuoju ar Vaikų linijos savanoriu.

Ką daryti?

1

Tu dėl to nekaltas

Jei galvoji, kad tėvai išsiskyrė dėl tavęs, svarbu žinoti – tu dėl to nekaltas. Suaugusieji nusprendžia, ar gyventi kartu, ar atskirai. Šis sprendimas gali kelti daug jausmų visiems šeimos nariams, bet vaikai nėra atsakingi už suaugusiųjų sprendimus.

2

Prisitaikymas

Natūralu, kad tėvų skyrybos kelia įvairių jausmų, vienu metu greta sunkių jausmų gali jausti ir palengvėjimą, ypač, jeigu prieš skyrybas šeimoje buvo daug įtampos arba tėvai labai pykosi tarpusavyje. Gali būti, kad dėl intensyvių jausmų kurį laiką tau bus sunkiau eiti į mokyklą, bendrauti su draugais. Tačiau taip bus ne visada. Prireiks laiko, kol prisitaikysi prie pasikeitusios šeimos situacijos.

3

Ieškok paramos

Jei jausmai apima taip stipriai, kad sunku juos iškęsti, – būtinai ieškok paramos. Gali būti, kad mama ir tėtis skyrybų situacijoje negalės iki galo tave suprasti ar išgirsti. Tuomet gali kreipkis į kitą suaugusį žmogų, kuriuo pasitiki – tetą, dėdę, senelius, mokyklos darbuotoją. Be to, visada gali skambinti į Vaikų liniją (tel. 116 111) ar parašyti į ją (vaikulinija.lt).

4

Jie vis tiek yra tavo tėvai

Nors tėvai išsiskyrė ar nutarė gyventi atskirai – jie vis tiek yra tavo tėvai. Kartais gali atrodyti, kad, vienam iš tėvų išsikrausčius, prarasi jį ar ją amžinai. Tačiau taip nėra. Tavo tėvai ir toliau abu atsakingi už tave ir tu turi teisę matytis, bendrauti ir išlaikyti santykius su jais abiem.

5

Klausk

Tėvų skyrybos vaikams kelia daug klausimų – būtinai užduok juos savo tėvams ar kitiems suaugusiesiems. Svarbu, kad sužinotum viską, kas tau rūpi, dėl pokyčių, įvykusių tavo šeimoje.

6

Žinok

Skyrybų situacijoje tavo tėvai gali išgyventi įvairius jausmus, elgtis neįprastai. Žinok, kad neįprastas tėvų elgesys ir tie juos užgriuvę jausmai su tavimi nesusiję – jie rodo, kad tėvams yra sunku ir jie šiuo metu dar negali su savo jausmais susidoroti.

Atmintinė

Skyrybos yra tėvų sprendimas ir tai nėra tavo pasirinkimas ar kaltė.
Tu gali bendrauti, praleisti laiką tiek su tėčiu, tiek su mama ar kitais artimaisiais.
Tu neprivalai dalyvauti tėvų ginčuose, klausyti nepagarbių komentarų.
Neturi palaikyti mamos ar tėčio pusės.
Tu neturi būti žinių pernešėju, šnipu, tarpininku tarp tėvų. Tu neprivalai pasakoti apie kito iš tėvų asmeninį gyvenimą.
Kai tau kyla įvairių klausimų ar jausmų, gali kalbėti su suaugusiais, kuriais pasitiki ar Vaikų linijos savanoriais.

Knygos rekomendacija

Vaikų pamėgtas rašytojas Tomas Dirgėla, pasitelkdamas sau būdingą humorą ir taip mėgstamas absurdiškas situacijas, sukūrė jautrią istoriją apie šeimą ir tėvų skyrybas. Iš šio pasakojimo sužinosi, kaip jaučiasi šių įvykių sūkuryje atsidūręs vaikas.

Knygos gale Vaikų linijos psichologė Jurgita Smiltė Jasiulionė pateikia patarimų, ką daryti, jei tėvai priėmė sprendimą skirtis.

Skaitomiausi

Taip, kartais norint labiau, ar norint mažiau, tenka pakeisti mokyklą. Šiame pokytyje gali kilti įvairių iššūkių. Pradedant nuo pripratimo prie naujo kėlimosi ritmo, naujo kelionės maršruto, tęsiant naujų draugų susiradimu ir baigiant galimu nemaloniu atstūmimu.

Kai mokytis sunku 

Nors mokymasis yra įdomus ir vertingas procesas, kartais jis gali būti tikrai nelengvas. Kai mokytis nesiseka, gali pajusti įvairius jausmus: pyktį, liūdesį ar nusivylimą. Nelik su šiais jausmais vienas. Vaikų linijos konsultantai yra pasiruošę tave išklausyti ir padėti rasti sprendimų.

Brendimas – tai laikotarpis kurio metu galima susidurti su kūno, hormonų, mąstymo pokyčiais. Brendimas yra individualus procesas. Paprastai mergaitėms brendimas prasideda nuo 8 iki 13 m., o berniukams – nuo 9 iki 14 m. Visiškai natūralu, kad tavo brendimas gali prasidėti kiek anksčiau ar vėliau nei tavo bendraamžių.

Alkoholis – tau (ne) brolis?! 

Alkoholis yra psichoaktyvi medžiaga, kuri gali sukelti  fizinę ir psichologinę priklausomybę. Net ir nedidelis alkoholio vartojimas paveikia tavo mąstymą bei jausmus. Svarbu, kad žinotum apie pavojus, kuriuos gali sukelti alkoholio vartojimas. Remiantis faktais yra lengviau priimti tinkamą ir atsakingą sprendimą.

2560 1333 Vaikų linija
Pasidalinkite:
Start Typing