Saugumas internete
Vis daugiau vaikų ir paauglių kasdien naudojasi informacinėmis technologijomis. Internetas tapo neatsiejama mūsų gyvenimo dalimi. Nauja informacija, nauji draugai, galimybė bendrauti su žmonėmis iš viso pasaulio, siųsti ir gauti elektroninius laiškus, žaisti žaidimus, tyrinėti kelionių maršrutus, kurti.. ir visa tai – tik dalis to, ką dar galima nuveikti internete. Tačiau yra ir kita pusė. Naujos technologijos gali leisti skriaudėjams ir kitiems žmonėms, kurie netinkamai elgiasi, lengviau Tave pasiekti, pasinaudoti Tavo informacija, tyčiotis ar kitaip skaudžiai įžeidinėti. Virtualioje erdvėje gali slypėti įvairių pavojų, todėl naudotis informacinėmis technologijomis reikėtų apdairiai.
Kaip saugiai elgtis internete?
Asmeninė informacija:
- Nesidalink asmenine informacija internete apie save, savo draugus ir šeimą. Pavyzdžiui, neviešink savo ar kitų namų adreso, telefono ir kt., nes yra žmonių, siekiančių pasipelnyti ar neteisėtai pasinaudoti kitų žmonių asmenine informacija ar kitaip pakenkti.
- Atsakingai pasirink savo vartotojo vardą. Reikėtų vengti viešinti savo pilną vardą ir pavardę, geriau yra pasirinkti tinkamą slapyvardį. Tačiau provokuojantis vartotojo vardas (pavyzdžiui, "seksiukė") gali iššaukti kitų neigiamą reakciją, priekabiavimą, patyčias.
- Kruopščiai apgalvok ir saugok savo prisijungimo duomenis. Saugiausia vieta asmeniniams slaptažodžiams – galvoje, geriausia išmokti juos mintinai, neužsirašinėti ir nesakyti netgi geriausiems savo draugams. Tai kiekvieno žmogaus asmeninė paslaptis.
- Venk skelbti virtualioje erdvėje, siųsti kitiems žmonėms savo nuotraukas, vaizdus. Atmink, kad internetas yra viešas informacijos šaltinis. Kartais net nesusimąstome apie tai, kad informacija patekusi į internetą labai greitai plinta ir ją gali pamatyti didelis skaičius žmonių.
Bendravimas su nepažįstamais:
- Bendravimas su nepažįstamais žmonėmis gali būti pavojingas. Geriausia neatsakinėti į netikėtus, nepažįstamus elektroninius laiškus ir trumpąsias žinutes, ypač, jei nėra aišku, kas juos rašo.
- Jeigu nepažįstami žmonės Tau grasina ar kitaip gąsdina, būtinai pranešk apie tai suaugusiems.
- Nesusitik su nepažįstamu internetiniu draugu be tėvų leidimo. Geriausiai, kad į susitikimą Tave lydėtų suaugęs, kuriuo pasitiki. Nepamiršk, kad niekada nežinai, kas iš tikrųjų yra Tavo internetinis draugas.
Jeigu susidūrei su netinkamu elgesiu?
Žalingas turinys:
Internete galima pamatyti vaizdus, nuotraukas, kurios gali sukelti labai stiprius neigiamus jausmus. Jeigu elektroninėje erdvėje susidūrei su informacija, kuri Tave gąsdina, verčia jaustis nepatogiai, informuok apie tai tėvus / mokytojus arba pranešk „Karštajai linijai“ (formą galima užpildyti www.draugiskasinternetas.lt).
Elektroninės patyčios:
- Jeigu susidūrei su elektroninėmis patyčiomis, pirmiausiai, nereaguok (neatsakinėk) į jokius bandymus susisiekti (pvz., žinutes, skambučius, el. laiškus), kuriais norima trukdyti ar reikalaujama atkreipti dėmesį. Atsakymas, dėmesio atkreipimas skatina tęsti patyčias;
- Nepanaikink žinučių, laiškų. Jeigu siekiama pasityčioti, įbauginti, užpulti, juos galima išsaugoti ir pateikti policijai ar kitai organizacijai kaip įrodymus;
- Blokuok siuntėją/ pakeisk privatumo nustatymus;
- Pranešk organizacijoms ar žmonėms, kurie gali padėti. Galima kreiptis į svetainės administratorių arba "karštąją liniją" (formą galima užpildyti www.draugiskasinternetas.lt);
- Kalbėk su žmonėmis, kuriais pasitiki. Pokalbis su tėvais, draugais, mokytojais ir kitais žmonėmis – puikus būdas pradėti spręsti patyčių situaciją;
- Elektroninėje erdvėje ir pats elkis pagarbiai – nežemink ir nesityčiok iš kitų. Gali atrodyti, jog toks elgesys kitų nežeidžia: "tai tik žaidimas", "visi taip daro". Tačiau patyčios tiek realiame, tiek virtualiame gyvenime skaudina kitą žmogų.
Jeigu abejoji dėl savo saugumo, esi pasimetęs, jautiesi tarsi patekusi (-ęs) į „spąstus“ internete, nori pasitarti, kaip elgtis, paskambink į “Vaikų liniją” nemokamu numeriu 116 111, parašyk mums laišką, susisiek pokalbiais internetu arba diskutuok su bendraamžiais.