• Be patyčių konferencija 2024
  • Vaikų linijos Facebook puslapis
  • Vaikų linijos Instagram puslapis
  • Vaikų linijos Linkedin puslapis
  • Vaikų linijos Youtube kanalass
Pokalbiai internetu Vaikų linijoje
116 111 PAGALBA TELEFONU

Kaip atsispirti bendraamžių spaudimui?

Kaip atsispirti bendraamžių spaudimui?

Aplinkiniai – tiek šalia esantys suaugę, tiek bendraamžiai, daro įtaką mūsų kasdieniams sprendimams. Kartais tą pastebime ir suprantame, o kartais to net nesuvokiame. Dažnais atvejais ta įtaka yra pozityvi. Pavyzdžiui, draugas gali rekomenduoti puikią knygą, kurią pamėgsi, ar paskatinti kartu eiti sportuoti.

Visgi ne visa bendraamžių daroma įtaka yra pozityvi. Kartais draugai gali mus paskatinti ar net priversti daryti tai, ko nenorime. Tarkime, pasiūlyti rūkyti, pakviesti drauge praleisti pamokas ir pan.

Šiame puslapyje

Kas yra bendraamžių spaudimas? 

Bendraamžių spaudimas – tai jausmas, kad turi kažką daryti, nes aplinkiniai to nori arba tikisi.

Kartais norima pritapti prie grupės

Kartais nesijaučiama saugiai, bijoma prarasti draugus

Kartais nežinoma, kaip atsisakyti ir pan.

Visgi, jeigu nenori kažko daryti ar jautiesi nepatogiai su tuo ką tau siūlo bendraamžiai, tu gali pasakyti ne.

Kiekvienas turi teisę pasirinkti tai, kas jam geriausia, net jeigu taip ir neatrodo tavo draugams ar kitiems šalia esantiems bendraamžiams.

Kaip atsispirti

bendraamžių spaudimui?

Atsispirti bendraamžių spaudimui ir reikiamu metu pasakyti tvirtą ne gali būti sudėtinga. Gali atrodyti, kad nesutikdamas su draugais juos išduosi, prarasi, nepritapsi prie grupės.

Visgi svarbu, kad sprendimus, kaip norėtum elgtis, ką veikti ir pan. galėtum priimti pats. Tai tavo teisė. Tikėtina, kad tikri draugai tave supras ir neatstums. Štai keletas idėjų, kurios gali būti naudingos susiduriant su bendraamžių spaudimu:

1

Būk pasirengęs pasakyti

NE

Pasiūlymas pasielgti taip, kaip tau nesinori gali užklupti netikėtai. Tad naudinga būti pasiruošus ir apgalvojus savo atsakymą. Svarbu drąsiai ir užtikrintai išreikšti savo poziciją ir pasakyti ne.

2

Turėk planą

Kartais jau iš anksto galima numatyti, kad teks patekti į situaciją, kurioje gali sulaukti pasiūlymų pasielgti taip, kaip tau nepriimtina. Iš anksto apgalvok, ką galėtum tokioje situacijoje daryti.

3

Pasitrauk iš situacijos

Pasitaiko ir tokių atvejų, kai atsisakymo žodžiu neužtenka. Tuomet siekiant išvengti konflikto gali tiesiog pasitraukti iš situacijos, pvz., išeiti iš erdvės, kurioje yra tavo draugai.

4

Savo nuomonę reikšk ramiai ir užtikrintai

Susidarius intensyviai situacijai ar kilus konfliktui su draugais, neretai sukyla ir intensyvios emocijos. Nutinka taip, kad pasakome ko nenorime, pakeliame balsą, vartojame nepagarbią kalbą ir pan. Tokiu atveju susikalbėti tampa tik sudėtingiau. Naudinga savo nuomonę stengtis išsakyti ramiai, pagarbiai. Tuomet pašnekovui bus paprasčiau tave suprasti.

5

Pasiūlyk kitą veiklą

Jeigu nesijauti patogiai darydamas tai, ką tau siūlo bendraamžiai, gali pamėginti pasiūlyti kitą veiklą, kuri tiktų visiems.

6

Rinkis draugus, kurių vertybės sutampa su tavosiomis

Kaip jau buvo paminėta anksčiau, draugai turi reikšmingą vaidmenį tavo gyvenime. Tad svarbu rinktis tuos draugus, su kuriais dalijiesi bendromis vertybės. Tai gali apimti bendrus tikslus, įsitikinimus ar pomėgius. Draugai, kurie palaiko tavo vertybes ir pasirinkimus, gali būti puikus motyvacijos šaltinis ir padėti tau augti kaip asmenybei.
Visgi svarbu, kad išliktum atviras įvairiems požiūriams ir nuomonėms. Bendros vertybės nereiškia, kad mėgsite tik vienodas veiklas ar mąstysite lygiai taip pat. Bendros vertybės reiškia, kad bus lengviau kurti sveiką, pasitikėjimu grystą draugystę, geriau suprasite vieni kitus, jūsų esminiai pasirinkimai sutaps. Pavyzdžiui, su draugais sutinkate, kad sveikata yra vertybė ir ja reikia rūpintis. Tačiau tą galite darytis skirtingais būdas – kažkas sportuojant, kažkas itin atidžiai rūpinantis savo mityba ir pan.

7

Pastebėk ir reaguok

Gali pasitaikyti ir tokių situacijų, kuomet spaudimas yra taikomas ne tau, o kitam bendraamžiui. Pastebėjus tai – naudinga reaguoti. Jeigu jautiesi saugiai, gali pats pamėginti atkreipti draugų dėmesį ir įvardyti, kas vyksta, kad taip elgtis netinkama. Jeigu nesijauti saugiai pats imtis veiksmų – gali informuoti suaugusįjį.

8

Pasikalbėk su suaugusiuoju, kuriuo pasitiki

Patirti bendraamžių spaudimą, ypač jeigu tai vyksta dažnai, gali būti tikrai nelengva. Svarbu, kad neliktum su šiuo sunkumu vienas. Pasikalbėk su suaugusiuoju, kuriuo pasitiki ar susisiek su Vaikų Linija – paskambink 116 111 arba parašyk internetu. Pokalbis gali padėti pasijausti geriau, susidėlioti mintis, atrasti naujų sprendimų, kaip pasakyti ne ir pan.

Silvester Belt apie draugystę aplinkinių spaudimą ir kaip išlikti savimi, apie savivertę ir pagarbą, taip pat apie LGBTQ+

Kalbina Vaikų linijos Patarėjų komandos nariai Augustė ir Lukas.

Atmintinė

Tu turi teisę pasakyti ne, jeigu jautiesi spaudžiamas bendraamžių daryti tai, kas tau nepriimtina. Tu gali pats priimti sprendimą, kaip norėtum elgtis vienoje ar kitoje situacijoje.
Atsisakyti daryti tai, kas tau nepriimtina, galima įvairiais būdais: pasakant aiškų ne, kalbant ramiai ir užtikrintai, pasitraukiant iš situacijos, pasiūlant kitą veiklą, pasitariant su suaugusiuoju, kuriuo pasitiki ar Vaikų Linija.
Mažesnė rizika patirti bendraamžių spaudimą yra tuomet, kai tavo ir tavo draugų vertybės sutampa.

Skaitomiausi

Taip, kartais norint labiau, ar norint mažiau, tenka pakeisti mokyklą. Šiame pokytyje gali kilti įvairių iššūkių. Pradedant nuo pripratimo prie naujo kėlimosi ritmo, naujo kelionės maršruto, tęsiant naujų draugų susiradimu ir baigiant galimu nemaloniu atstūmimu.

Kai mokytis sunku 

Nors mokymasis yra įdomus ir vertingas procesas, kartais jis gali būti tikrai nelengvas. Kai mokytis nesiseka, gali pajusti įvairius jausmus: pyktį, liūdesį ar nusivylimą. Nelik su šiais jausmais vienas. Vaikų linijos konsultantai yra pasiruošę tave išklausyti ir padėti rasti sprendimų.

Brendimas – tai laikotarpis kurio metu galima susidurti su kūno, hormonų, mąstymo pokyčiais. Brendimas yra individualus procesas. Paprastai mergaitėms brendimas prasideda nuo 8 iki 13 m., o berniukams – nuo 9 iki 14 m. Visiškai natūralu, kad tavo brendimas gali prasidėti kiek anksčiau ar vėliau nei tavo bendraamžių.

Alkoholis – tau (ne) brolis?! 

Alkoholis yra psichoaktyvi medžiaga, kuri gali sukelti  fizinę ir psichologinę priklausomybę. Net ir nedidelis alkoholio vartojimas paveikia tavo mąstymą bei jausmus. Svarbu, kad žinotum apie pavojus, kuriuos gali sukelti alkoholio vartojimas. Remiantis faktais yra lengviau priimti tinkamą ir atsakingą sprendimą.

2560 1333 Vaikų linija
Pasidalinkite:
Start Typing