• Be patyčių konferencija 2024
  • Vaikų linijos Facebook puslapis
  • Vaikų linijos Instagram puslapis
  • Vaikų linijos Linkedin puslapis
  • Vaikų linijos Youtube kanalass
Pokalbiai internetu Vaikų linijoje
116 111 PAGALBA TELEFONU

„Ne“ reiškia „Ne“. Seksualinė prievarta

„Ne“ reiškia „Ne“.
Seksualinė prievarta

Niekas neturi teisės tavęs liesti ar versti tave elgtis taip, kaip nenori. Jeigu manai, kad patyrei seksualinę prievartą, netylėk. Kreipkis pagalbos į suaugusiuosius, kuriais pasitiki, taip pat į Vaikų liniją – mes esame pasiruošę tave išklausyti.

Šiame puslapyje

Seksualinė prievarta

Seksualinė prievarta, tai seksualinio pobūdžio veiksmai, kurie yra atliekami prieš kito žmogaus valią. 

Tai gali būti:

Priverstiniai seksualiniai santykiai

Vertimas masturbuotis arba liesti kito žmogaus lytinius organus

Vertimas filmuotis ar fotografuotis nuogam

Kūno lietimas be sutikimo, nereagavimas į „ne“

Vertimas žiūrėti į kito žmogaus lytinius organus arba juos rodyti

Priverstinis pornografijos rodymas

Kartais manoma, kad seksualinė prievarta yra tik kito žmogaus vertimas lytiškai santykiauti prieš jo valią. Tačiau tai nėra tiesa. Seksualinė prievarta yra kur kas daugiau – kartais net gali būti sunku atpažinti, ar tai jau yra seksualinė prievarta, ar ne.

Gali atrodyti, kad seksualiai išnaudoti gali tik nepažįstami suaugę žmonės. Tačiau nutinka ir taip, kad seksualinė prievarta yra patiriama iš artimų žmonių arba draugų, partnerių.

Labai svarbu suprasti, kad seksualiniai santykiai tai nėra meilės įrodymas, o vertimas tą daryti – nusikaltimas. Tu neprivalai daryti to, ko nenori ar to, ką darydama/-as jautiesi nepatogiai.

Patyrus prievartą, gali kilti daug įvairių jausmų. Kaltė, gėda, baimė, pyktis, beviltiškumo jausmas ir kt. 

Svarbu žinoti:

Tu nesi kaltas/-a dėl to, kas įvyko

Niekas neturi teisės tavęs liesti be tavo sutikimo

Tai, kad kalbi apie patirtą prievartą nėra gėda – tam reikia daug drąsos ir stiprybės

Tu nesi vienas/-a

Tu turi teisę būti saugus/-i

Tu nenusipelnei jaustis taip, kaip jautiesi ir turi teisę gauti tą pagalbą, kurios tau reikia

Keli patarimai,

kaip apsaugoti save:

1

Nustatyk ribas

Pradėjusi/-ęs susitikinėti su kitu žmogumi, drauge aptarkite, koks elgesys jums bus priimtinas, o koks ne. Drąsiai nustatyk ribas ir neleisk jų peržengti.

2

Pasakyk „Ne“

Jeigu jauti, kad su tavimi elgiamasi ne taip, kaip tau norėtųsi, prisimink, kad niekas neturi teisės su tavimi taip elgtis. Tu turi teisę pasakyti „Ne“ ir tokį elgesį sustabdyti.

3

Būk su žmonėmis, kuriais pasitiki

Labai natūralu, kad kartais gali norėti nueiti į vakarėlį ar praleisti vakarą draugų ir pažįstamų kompanijoje. Visgi svarbu, kad būtum su tais žmonėmis, kuriais gali pasitikėti.

4

Pasistenk pasitraukti iš nesaugios aplinkos

Jeigu nesijauti saugi/-us ten, kur esi – atsitrauk.

!

Kalbėti apie prievartą niekada nėra lengva

Labai natūralu, kad gali būti nelengva prabilti. Nepaisant to, jeigu patyrei seksualinę prievartą, svarbu, kad pasikalbėtum apie tai su žmogumi, kuriuo pasitiki. Tai gali būti artimieji, mokytojai, socialiniai pedagogai, psichologai arba tu gali kreiptis į Vaikų liniją. Tik pasikalbėjusi/-ęs apie tai, žengsi pirmąjį žingsnį geresnės savijautos ir pagalbos link.

Naudinga žinoti

Atmintinė

Niekas neturi teisės tavęs liesti ar versti daryti tai, ko tu nenori.
Tu nesi kalta/-as dėl to, ką patyrei nepriklausomai nuo aplinkybių.
Kreiptis pagalbos – niekada nėra gėda.

Skaitomiausi

Žodis iš S raidės 

Paauglystė nepaprastai įvairus laikas ne tik dėl to, kad tai yra didelių pokyčių metas. Bet ir dėl to, kad tai yra didelių atradimų, pirmųjų kartų ir naujų temų metas. Viena iš temų, kuri pradeda rūpėti paauglystėje – intymios patirtys ir lytiniai santykiai. Šįkart pakalbėsime apie pastaruosius. Vieniems seksas tampa tema, apie kurią norisi sužinoti kuo daugiau, kitiems – gali atrodyti bjauru ir nemalonu apie tai kalbėti. Kaip bebūtų tau – žinok, kad natūralu domėtis savo seksualumu, lytine tapatybe, seksu. Tad jei tau kyla klausimų, tokių kaip: „kada verta pradėti mylėtis?“, „kaip pasiruošti pirmam kartui?“, „kokias kontraceptines priemones galiu naudoti?“ – žinok, kad Vaikų linija yra puiki vieta paieškoti atsakymų į šiuos klausimus.

Fizinis smurtas – tai tyčiniai asmens veiksmai, kurie sukelia fizinį skausmą. Tokie veiksmai gali sutrikdyti žmogaus sveikatą bei sukelti pavojų gyvybei, šis elgesys nėra toleruotinas ir teisėtas. Niekas neturi teisės bet kokia forma, taip pat ir fiziškai, skriausti kito. Ar tai būtų vaikas, skriaudžiantis kitą vaiką, ar suaugęs, skriaudžiantis vaiką.

Mūsų kūnai yra nuostabūs ir sudėtingi tarsi įvairūs techniniai mechanizmai, apie kuriuos galbūt esi skaitęs enciklopedijose ar straipsniuose.

Visi vaikai skirtingi ir tai yra puiku. Pasaulis būtų nuobodus, jeigu visi žmonės turėtų tuos pačius hobius, mėgstamiausias spalvas, atrodytų vienodai. Jeigu tu sulauki komentarų, kad berniukams nedera elgtis vienaip ar kitaip, o mergaitės turėtų elgtis taip ar anaip, žinok – turi teisę į savo nuomonę ir rinktis tai, kas tau patinka.

2560 1333 Vaikų linija
Pasidalinkite:
Start Typing
116 111